ARJANTİN

Neden Görülmeli: 

İklim ve coğrafya açısından yan yana durması güç uçları birleştiren bir ülke hayal edin. Sakin göl manzaraları, buzullar, üzüm bağları, deli şelaleler, kayalık ve çöl alanlar, penguenler ve kovboy filmlerinden fırlamış atlı görüntüleri… Bu manzaraya dünyanın dört bir yanından gelen ve yanlarında kendi kültürlerini getiren göçmenleri ekleyin. Gitmekte olan bir treni çağrıştıran bir başkenti de kondurun aynı ülkeye. Yemeğin tuzu misali tangoyu eksik etmeyin. İşte size Arjantin! 

Sersemletici mimarisi, kozmopolit atmosferi ve yol kenarı kahveleriyle “Güney’in Paris’i” olarak anılan başkent Buenos Aires, Paris’in güneydeki bir reprodüksiyonundan çok daha fazlası… Jorge Luis Borges için “su ve hava gibi sonsuz” olan kent, aynı zamanda hava ve su gibi elle tutulmaz ve vazgeçilmez. 

Kentin kendilerini porteños olarak adlandıran sakinleri tutku dolu insanlar. Kenti ziyaret eden herkese bulaşan; kırmızı et ve şarabın, futbol ve siyasetin ya da büyülü tangonun ateşlediği bir tutku bu. Küba devriminin liderlerinden Ché, Arjantin halkının sevgilisi Evita, tangonun kralı Carlos Gardel ya da Tanrı’nın eli Maradona gibi son derece farklı figürlerin paylaştığı şey de bu tutku olsa gerek. 

Buenos Aires semtlerinin her biri farklı bir atmosfere ve davetkârlığa sahip... Arjantin tarihinin yattığı, mimari açıdan da son derece etkileyici bir mezarlığı ve Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi’ni barındıran Recoleta, kentin şık ve zengin semtlerinden. 1900’lerin başında et endüstrisinin geliştiği Mataderos semti bugün hala geleneksel gaucho kültürünü yaşatıyor.  Taş döşeli sokakları, antikacıları, sokak tangosuyla San Telmo, bohem bir çekiciliğe sahip. En renkli mahalle La Boca, liman işçilerinin artık malzemelerden ürettikleri evleriyle ünlü…

Ama Arjantin, Buenos Aires’ten ibaret değil. Başta Iguazú Şelaleleri olmak üzere göz kamaştırıcı doğal güzelliklere sahip.  1984 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine alınmış olan Iguazu’yu ziyareti sırasında Eleanor Roosevelt’in “Zavallı Niagara” dediği bilinir. 

Mimarisi ve çikolata dükkanlarıyla küçük bir İsviçre kasabasını andıran Bariloche’de kışları kayak yapmak, yazları enfes gölleri görmek mümkün. Ülkenin kuzeydoğusundaki koruma altında bir sulak alan olan Iberá Rezervi muazzam bir biyo-çeşitlilik barındırıyor. Talampaya Ulusal Parkı ve Yedi Renkli Tepe ise kayaların ne kadar güzel ve dinlendirici olabileceğini kanıtlıyor.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Dil: 

Arjantin’in resmi dili İspanyolca’dır. Turistik tesislerde yaygın olarak İngilizce hizmet sunulmaktadır.

Nerede: 

Arjantin Güney Amerika kıtasının en güneyinde And Dağları ve Atlas Okyanusu arasında uzanır. Yüzölçümü Güney Amerika Kıtası’nın 2’nci, dünyanın ise 8’inci büyük ülkesidir. Komşuları Şili,  (5308 Bolivya, Paraguay, Brezilya ve Uruguay’dır. Ülkenin ismi, Latince ‘’Argentum’’ (gümüş) kelimesinden, yani İspanyol kolonicilerinin bu topraklarda bulmayı umduğu madenden gelir.

Para: 

Arjantin'in para birimi Arjantin Pesosu’dur. $ işaretiyle gösterilir. Uluslararası kodu ARS'dir.

Türkiye’ye ait kredi kartları ülkede rahatlıkla kullanılabilmektedir. Arjantin’de harcamak için beraberinizde götüreceğiniz nakit para için önerilen döviz cinsi ABD Dolarıdır.

Ülkede yıllardır yüksek seyreden enflasyon oranları nedeniyle özel işletmeler ABD Doları ile ödeme yapılmasını tercih etmektedir. Bu nedenle restoranlar, barlar, eğlence yerleri, taksiler ve şahsa ait mağaza ve tezgahların çoğunda alışverişler ve ödemelerde ABD Doları kullanılabilmektedir.  Bunun küçük banknotlar halinde ABD Doları bulundurulması pratik olacaktır.

Döviz elde etmek cazip olduğundan oteller, özel işyerleri ve dövizinizi Merkez Bankası kurundan çok daha avantajlı bir rakamdan bozmayı teklif edebilmektedirler. Ancak sokakta para bozdurmak, sahteciliğe maruz kalma riskini beraberinde getirdiğinden mecbur kalınmadıkça tavsiye edilmez. Dolayısıyla en iyi yol, küçük banknotlar halinde ABD Doları bulundurulması ya da paranın otel gibi güvenilir yerlerde bozdurulmasıdır.

İklim: 

Arjantin toprakları geniş bir yüzölçümüne yayıldığından ülkede birçok farklı iklim görülmektedir. Öyle ki ülkenin kuzeyinde yağışlı ve ılıman bir tropik iklim hakimken güneydeki Patagonya bölgesinde kurak ve soğuk bir step iklimi, ülkenin en güney ucunda kara kutup iklimi görülmektedir. Batıda And Dağlarının uzandığı bölge yıl boyu serindir. Bununla birlikte, nüfus yoğunluğunun olduğu kentsel bölgelerde ılıman iklim hakimdir. Brezilya ile sınır hattını oluşturan ve Iguazu Şelalelerinin de konumlandığı kuzeydoğu bölgesi tropik ormanlarla kaplı olup, nölgede yüksek nem ve sıcaklık hakimdir.

Mutfak: 

Arjantin mutfağı, Akdeniz ve yerli mutfaklarının harmanlanmasından oluşmuştur. Ülkede dağlık bölgelerde yaygın bir şekilde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapıldığından, kırmızı et ve hayvansal gıdalar bolca tüketilmektedir. Öyle ki, dana bifteği ülkenin ulusal kimliğinin sembollerinden biri haline gelmiştir. En ünlü tatlı da, inek sütünün karamelize edilmiş şekerle birlikte saatlerce kaynatılarak kıvamlandırılmasıyla elde edilen süt tatlısı ‘’dulce de leche’’dir. Yuka hamurundan yapılan chipa adı verilen küçük ekmekler, yerli kültürünün mirasıdır.

Etli, peynirli ve sebzeli içlerin hamur içinde kapatılıp kızartılması ya da fırınlanması ile hazırlanan ‘’empanada’’lar ayaküstü tüketilebilecek atıştırmalıkların başında gelir. İtalyan göçmenlerin kültürün her alanında olduğu gibi mutfak kültüründe de etkisi gözle görülür. Sofraların başköşesinde dana bifteğinden sonra makarna, lazanya, mantı gibi İtalyan mutfağı kökenli yemekler yer alır. Toplu yemeklere, büyük sofralara, haftasonları ve özel günlerde yapılan aile buluşmalarına, bolca yiyip içmeye önem verilir. Misafire özenerek yemek hazırlamak ve sofrada paylaşımcı olmak, cömertliğin ve dostluğun en önemli göstergelerinden kabul edilir. 

Sağlık Tedbirleri: 
Ziyaret edeceğiniz ülkenin kuzey bölümü tropik iklim kuşağında olduğundan bol sıvı alarak terleme ile kaybettiğiniz sıvıyı yerine koymalısınız. Turistlerin aksi belirtilmediği sürece musluk suyu içmemeleri, şişelemiş su içmeleri tavsiye edilir. Sivrisineklere hassasiyeti bulunan ve alerjisi olanların sinek kovucu sprey ya da tabletleri yanlarında götürmeleri tavsiye edilir. Ağrı kesici, ateş düşürücü, yara bandı gibi ihtiyaç duyabileceğiniz belirli ilaç ve malzemeleri yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir. Kronik hastalığı ya da belirli bir rahatsızlığı bulunanlar ilaçlarını almayı unutmamalıdır. Seyahat esnasında tıbbi yardıma ihtiyaç duyabileceğinizi veya ilaçlarınızı kaybedebileceğinizi göz önünde bulundurarak, düzenli kullandığınız ilaçlarınızı ve jenerik isimlerini içeren reçetenizin bir örneğini ve gerektiğinde kullanılmak üzere doktorunuzdan alacağınız, durumunuzu belirten bir raporu yanınızda bulundurunuz. Diyabet hastası iseniz Hipoglisemi ataklarına karşı yanınızda şeker veya atıştırmalık yiyecek bulundurmalısınız.
Gezgine Notlar: 
Bavulunuzu yazlık ve mevsimlik giysilerden oluşturun; terlemeye karşı bol miktarda tişört, birkaç hırka, uzun yürüyüşler için rahat ayakkabı/sandaletler götürün. Olası sağanak yağışlara karşı terletmeyen bir yağmurluk ya da kompakt bir şemsiyeyi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Çay tiryakilerinin yanlarında poşet çay ve ufak termos bulundurmaları faydalı olabilir. Kahvaltıda zeytin ve beyaz peynirsiz yapamayanların da yanlarında götürmeleri tavsiye edilir. Cep telefonunuzu kullanmayı düşünüyorsanız yurtdışına çıkmadan önce hattınızı uluslararası kullanıma açtırmayı unutmayın. Çoğu mekanda ücretsiz kablosuz internet hizmeti sağlanmaktadır. Arjantin’de elektrik sistemi 220 Volt’la çalışmaktadır ve çoğu yerde Türkiye’dekiyle aynı tip piriz kullanılmaktadır. Arjantin’de hesap öderken %10 oranında bahşiş eklemeniz beklenmektedir. Bazı mekanlar hesaba bunu servis ücreti adıyla eklemektedir. Eklenmediği takdirde bahşişi sizin eklemeniz beklenmektedir.