Blog

Trinidad'da bir sokak buluşmasından kalanlar

Trinidad'da bir sokak buluşmasından kalanlar

Funda Kök Filiz / 7.2.2018

"On kişi gittik, on kişilik bir aile olarak döndük"

"On kişi gittik, on kişilik bir aile olarak döndük"

Ömer Öztel / 17.2.2018

6 Maddede Kamboçya-Vietnam gezisi

6 Maddede Kamboçya-Vietnam gezisi

Efza Evrengil / 17.2.2018

HİNDİSTAN: Gerçek Anlamda Bir Kültür Gezisi

Hindistan’ı hep merak etmiştim, çok çeşitli dinlerin bir arada olması ve bu durumun günlük yaşama yansıması nedir diye.

Hem Bedeni Hem de Ruhu Sıcak Tutmak İçin Votka

Çağdaş Rus sinemasının ödüllü filmi “Postacının Beyaz Geceleri”ni izlediniz mi bilmiyorum, ben geçenlerde izledim. Rusya’nın ücra köylerinden birinde geçer film. İzlerken o olabildiğine uzanan düzlüklerde süren karlı soğuk havayı hissetmemek elde değil. Ben izlerken üşümekten kendimi alamamıştım (Ankara soğuğunun da etkisi vardır mutlaka). Soğuk hava kadar,  küçük köyde günün herhangi bir saati içilen votka da film bittiğinde aklımda kalanlardan oluyor.

Hindistan: Renkli bir kaos

Hindistan gezilerimden sonra bana sık sık sorulan basmakalıp sorulara cevap bulmak değil niyetim, bana sorulmayan konular hakkında içimi dökmek.

Hindistan deyince benim aklıma gülmesini bilen, mutlu insanlar geliyor. Bu söylemim romantik bir doğu mistisizminden ya da egzotik bir hayalden mi ibaret diye kendi kendime sorarım. Cevabı da her seyahatimde gördüğüm gülen gözlerde bulurum.

Rus tarihi kadar zengin: Rus mutfağı

Uzun bir imparatorluk dönemine yayılan Rusya geniş bir coğrafyaya sahip. Bu durum, sınırları içerisindeki diğer ulusların kültürlerinden ve coğrafi imkânlarından yararlanmasına ve ülke mutfağının çeşitlenmesine olanak tanıdı. Örneğin Kırım ve Kafkasya gibi bölgelerin farklı iklimleri sayesinde büyük bir sebze ve meyve çeşitliliği mevcut.

Daça, daça...

Rus yaşamının geleneksel mekanı ormanlık alanlar, tarımsal araziler ve steplerdir. Göller ve nehirlerle kesintiye uğrayan düzlük, hafif eğimli huzurlu bir ülke olarak düşleriz Rusya'yı

Benden Kanneci’ye selam söyle

Buenos Aires geniş ve uzun caddeleri ile ünlü planlı bir şehir. Öyle ki 9 Temmuz Bulvarı dünyanın en geniş ve Rivadavia Caddesi en uzun caddesi olma özelliğini başka hiçbir caddeye kaptırmıyor.

Fas izlenimleri

Nejla EKİCİOĞLU ÜSTÜNALP | 13 Nisan 2017

Sayfalar