BREZİLYA

Neden Görülmeli: 

NEDEN GÖRÜLMELİ?

Brezilyalılar genellikle bir ülkeden ziyade bir kıtada yaşadıklarını söylerler. Haksız da sayılmazlar. Doğudaki Recife kentinden batıdaki Peru sınırına yapacağınız bir seyahat Londra’dan Moskova’ya yapılacak bir seyahatten daha uzun. Brezilya’da, komşu ülkelerindeki And Dağlarını görmeniz mümkün değil ancak bu koca ülkede aklınıza gelebilecek tüm pastoral ve kültürel çeşitliliği bulabilirsiniz.

İç bölgelerdeki uçsuz bucaksız boşluğa karşın Brezilya nüfusunun üçte ikisi kıyı şeridinde ve nüfusun yarısı büyük şehirlerde yaşıyor. Rio ve São Paulo dünyanın en büyük metropollerinden ikisi. Ayrıca Brezilya’da nüfusu bir milyonun üzerinde olan on başka kent merkezi daha bulunuyor. Diğer Latin Amerika ülkelerinden farklı olarak Brezilya’da Portekizce konuşuluyor. Brezilya’nın güney ucunda Almanya ve Doğu Avrupa ülkelerinden göçmenlerin de izlerine rastlayabilirsiniz. São Paulo dünyanın Japonya dışında yaşayan en büyük Japon topluluğuna ev sahipliği yapıyor. Amazonlarda yerli halkları, Rio, Salvador ve São Luis’de ise kolonyal dönemde köle olarak Afrika’dan getirilen Afro-Brezilya topluluklarının yoğunluğunu görebilirsiniz. İtalyan ve Portekiz göçmenler ise ülkenin her yerine yayılmış durumda.

Brezilya iktisadi olarak iddialı bir ülke... İkinci Dünya Savaşı sonrası hızlı endüstrileşme ülkeyi dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline getirmiş. Devasa topraklardan elde edilen tarımsal ürün dünyanın en büyük ihracat pazarlarından birini yaratmış. Tarımdaki endüstrileşme nedeniyle büyük kentlere yaşanan göç sonucu favela adı verilen geniş yoksul emekçi banliyöleri ortaya çıkmış. 

Favelalar Brezilya kentlerinde son dönemde ortaya çıkan yaygın toplumsal hareketlerin yükseldiği merkezler...

Brezilya, dünyaca ünlü futbolu, başta Rio’da olmak üzere düzenlenen samba karnavalları, bölgesel çeşitlilik gösteren mutfağı, dünyaca ünlü beyaz kumsalları, kentlerdeki müralleri, Amazon yağmurlarına eşlik eden flora ve fauna zenginliği ile size unutamayacağınız bir şölen sunuyor. 

Brezilyalıların dediği gibi “Deus e Brasileiro” yani Tanrı Brezilyalıdır. Ülkenin dört bir yanındaki kültürel ve doğal hazine başka nasıl tarif edilebilir ki?

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır. Hizmet, Hususi ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.

Dil: 

Brezilya’nın resmi dili Portekizce’dir. Nüfusun tamamına yakını Portekizce konuşmaktadır. Bununla birlikte yüzün üzerinde Amerika yerli dilleri Brezilya’nın çeşitli yörelerinde konuşulmaktadır. İtalyanca ve Almanca diyalektlerinin konuşulduğu topluluklar da bulunmaktadır. Turistik tesislerde yaygın olarak İngilizce hizmet sunulmaktadır.

Nerede: 

Brezilya Güney Amerika kıtasında bulunmakta olup dünyanın beşinci büyük ülkesidir. Yüzölçümü 8 511 965 km2 olup kuzeyden güneye 4 320 km, doğudan batıya ise 4 328 km uzunluğundadır. Atlas okyanusu boyunca kıyı şeridi uzunluğu 7 491 km’dir. Brezilya Şili ve Ekvador hariç kıtada bulunan diğer tüm Güney Amerika ülkeleriyle komşudur. Brezilya’nın başkenti Brasilia ülkenin içbatısında bulunmaktadır. En büyük şehirleri Saõ Paulo ve Rio de Janeiro olup ülkenin güney doğusunda bulunmaktadırlar.

Para: 

Brezilya’nın para birimi Real’dir. Sembolü “R$” olup kodu “BRL”’dir.

Türkiye’ye ait kredi kartları ülkede rahatlıkla kullanılabilmektedir. Brezilya’da harcamak için beraberinizde götüreceğiniz nakit para için önerilen döviz cinsi ABD Dolarıdır.

Fikir edinmeniz açısından, 15 Haziran 2015 tarihi itibariyle döviz kurları aşağıdaki gibidir:

1 BRL = 0.320 USD

1 USD = 3.121 BRL

1 TRY = 1.147 BRL

1 BRL = 0.872 TRY

İklim: 

İklim bölgeler arasında değişiklik gösterse de ülke yüzölçümünün büyük bir kısmında tropik iklim hakimdir. Çeşitli iklim özellikleri ülkede büyük yağmurormanlarından yarıkurak çöllere, iğne yapraklı ormanlardan, steplere çeşitli bitkü örtüsünün oluşmasına da neden olmuştur. Ülkenin orta ve kuzey kesimlerinde hava sıcaklığı yıl ortalaması 25°C civarında iken güney bölgelerde 18°C’yi bulmaktadır. 

Haziran ile Eylül arası dönem genellikle yağışsız kış aylarını teşkil eder ve bu aylarda sıcaklıklar 18 ile 25°C arasında değişmektedir. Geri kalan aylarda sıcaklıklar ortalama 25°C ile 30°C arasında oynamaktadır.

Mutfak: 

Brezilya mutfağını etkileyen üç ana unsur bulunuyor: Yerli mutfağı, Afrika mutfağı ve Avrupa mutfağı.

Brezilya mutfağı bu üç ana unsurun füzyonundan oluşmaktadır. Tropik meyveler, deniz mahsülleri, pirinç, fasülye, mısır ve kırmızı et ürünleri pek çok Brezilya yemeğinde görebileceğiniz unsurlardır. 

Bununla birlikte ülke üçerisinde her bölgenin kendi ayırtedici yemek kültürü bulunmaktadır. Dünyaca ünlü bazı Brezilya yemekleri şöyle: Pomonha, Quindim, Canjica, Vatapá, Acarajé ve Feijoãda.

Sağlık Tedbirleri: 
Ziyaret edeceğiniz ülkenin büyük bölümü tropik iklim kuşağında olduğundan bol sıvı alarak terleme ile kaybettiğiniz sıvıyı yerine koymalısınız. Musluk suyu içilmemektedir. Özellikle de turistlerin her zaman şişelemiş su içmeleri tavsiye edilir. Brezilyanın Amazonlar bölgesini ziyaret edeceklerin sarıhumma aşısı yaptırmaları tavsiye edilir. Bu bölgeyi kapsamayan geziler için sarıhumma aşısı erekmemektedir. Sivrisineklere hassasiyeti bulunan ve alerjisi olanların sinek kovucu sprey ya da tabletleri yanlarında götürmeleri tavsiye edilir. Ağrı kesici, ateş düşürücü, yara bandı gibi ihtiyaç duyabileceğiniz belirli ilaç ve malzemeleri yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir. Kronik hastalığı ya da belirli bir rahatsızlığı bulunanlar ilaçlarını almayı unutmamalıdır. Seyahat esnasında tıbbi yardıma ihtiyaç duyabileceğinizi veya ilaçlarınızı kaybedebileceğinizi göz önünde bulundurarak, düzenli kullandığınız ilaçlarınızı ve jenerik isimlerini içeren reçetenizin bir örneğini ve gerektiğinde kullanılmak üzere doktorunuzdan alacağınız, durumunuzu belirten bir raporu yanınızda bulundurunuz. Diyabet hastası iseniz Hipoglisemi ataklarına karşı yanınızda şeker veya atıştırmalık yiyecek bulundurmalısınız. Akut astım hastası iseniz yolculuktan önce havayolu şirketi ile temasa geçilip durum hakkında bilgi verilmelidir. Havayolu şirketi oksijene ihtiyaç duyulabileceği konusunda uyarılmalıdır.
Gezgine Notlar: 
Bavulunuzu yazlık ve mevsimlik giysilerden oluşturun; terlemeye karşı bol miktarda tişört, birkaç hırka, uzun yürüyüşler için rahat ayakkabı/sandaletler götürün. Olası sağanak yağışlara karşı terletmeyen bir yağmurluk ya da kompakt bir şemsiyeyi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Çay tiryakilerinin yanlarında poşet çay ve ufak termos bulundurmaları faydalı olabilir. Kahvaltıda zeytin ve beyaz peynirsiz yapamayanların da yanlarında götürmeleri tavsiye edilir. Cep telefonunuzu kullanmayı düşünüyorsanız yurtdışına çıkmadan önce hattınızı uluslararası kullanıma açtırmayı unutmayın. Çoğu mekanda ücretsiz kablosuz internet hizmeti sağlanmaktadır. Brezilya’da elektrik sistemi 127/220V’dir. Yanınızda priz adaptörü getirmeniz tavsiye edilir.