KÜBA

Bordo pasaport sahipleri Küba’ya seyahat etmek için turist vizesi almalıdır. Yeşil pasaport sahipleri ise Küba turist vizesinden muaftır. Bordo pasaport sahiplerinin Küba vizesi işlemleri, gezi başvurunuzu takiben acentemiz tarafından yürütülmektedir. Mülakat gerektirmeyen vize başvurunuz, pasaportunuz, bir adet vesikalık fotoğrafınız, vize başvuru formunuz ve vezi harcının ödendiğini gösteren dekontun tarafımıza ulaşmasıyla birlikte en geç 3 gün içinde tamamlanmaktadır. Küba vizeleri pasaporta basılmamakta, ayrı bir belge olarak pasaportunuza iliştirilmektedir. Bu nedenle Küba seyahatiniz ilerideki olası bir ABD seyahatiniz için engel teşkil etmeyecektir.

Dil: 

Küba’da resmi dil ve halkın yaygın olarak konuştuğu dil İspanyolca’dır. Turistik tesislerde yaygın olarak İngilizce hizmet sunulmaktadır.

Nerede: 

Kuzey Yarımküre’de, Meksika Körfezi ile Karayip Denizini bağlayan Antil adaları üzerinde kurulu olan Küba’nın yüzölçümü 109.886 km2 ’dir (Türkiye: 780.576 km). Küba sanıldığının aksine ‘’bir ada’’ değil, irili ufaklı binlerce ada üzerine kurulu bir takımadadır.

Para: 

Küba’da gündelik alışverişlerde döviz kullanmak mümkün değildir. Kredi kartları her yerde geçerli olmadığından harcamayı düşündüğünüz parayı Avro cinsinden nakit olarak yanınızda götürmeniz tavsiye edilir. Zira ABD Dolarına değiştirme esnasında yüzde 10 vergi uygulanmaktadır. ATM’ler ve banka kartınız aracılığıyla Türkiye’deki hesabınızdan para çekebilirsiniz ancak bunun için de %10 civarı bir komisyon alınmaktadır.

Ülkede iki resmi para birimi vardır. Devletin Küba vatandaşları için sübvanse ettiği temel gıda ve temizlik maddeleri, toplu ulaşım, kitap, kültürel etkinliklere giriş gibi harcamalarda Küba Pesosu (CUP) kullanılmakta, devletin ithal etmek zorunda olduğu ve birinci dereceden temel ihtiyaç maddesi sayılmayan tüketim maddelerinin alışverişinde ve turizm sektöründe ise, değeri yaklaşık 1 Amerikan Doları’na denk olan Dönüştürülebilir Peso (CUC) ullanılmaktadır.  Bir CUC 25 CUP’a denktir. Yabancı bir turist Küba’da tüm harcamalarını sadece Küba Dönüştürülebilir Pesosu (CUC) kullanarak gerçekleştirebilir.

Dönüştürülebilir Peso (CUC) 1990’lardan itibaren yaşanan ekonomik kriz ve ağırlaştırılan ABD ablukasından sonra ülkenin döviz ekonomisini düzenlemek için 1994’te tedavüle sokulmuştur. Ancak 2020 yılına dek CUC’un tedavülden kalkması ve yeniden tek para birimli sisteme dönülmesi beklenmektedir.

Fikir edinmeniz açısından, 15 Haziran 2015 tarihi itibariyle döviz kurları aşağıdaki gibidir:

1 CUC = 0.882 EUR

1 EUR = 1.133 CUC

1 TRY = 0.368 CUC

1 CUC = 2.710 TRY

İklim: 

Yarı-tropik iklimin görüldüğü Küba’da hava yıl boyu ılıktır. Yılda iki mevsim yaşanır: Kasım’dan Nisan’a kadar yaşanan “kurak mevsim” ve Mayıs’tan Ekim’e dek süren “yağışlı mevsim”. Ortalama yıllık sıcaklığın 24°C olduğu ülkede, ortalama yaz sıcaklığı 27°C ve ortalama kış sıcaklığı 21°C’dir. En soğuk aylar Aralık, Ocak ve Şubat, en sıcak aylar Temmuz, Ağustos ve Eylül’dür. Ülkenin kıyıları boyunca uzanan beyaz kumlu  plajlar, elverişli iklim sayesinde yılboyu turistleri ağırlar.

Mutfak: 

18’inci yüzyılda Amerika kıtalarındaki yerleşimcilerin torunlarının İspanyol ve Fransız mutfaklarını buraların gıdaları ve geleneklerine göre uyarlamalarıyla ortaya çıkan Kreol mutfağı ve Afrika mutfağı, Küba mutfağının temelini oluşturur. Ayrıca 19’uncu yüzyılın ikinci yarısında işçi olarak gelen Çinli göçmenlerin mutfak kültürüne sınırlı da olsa etkisi olmuştur. Küba mutfağı, sebze ağırlıklı bir mutfak değildir ancak domates ve marul gibi sebzelerin söğüş veya salata halinde servis edilmesi yaygındır. Et, pirinç pilavı, kara fasulye, beyaz ekmek ve tropik meyvalar en çok tüketilen gıdalardır. Turizmin etkisiyle Küba’da mutfak kültürü gelişmiştir. Deniz ürünleri Küba’da bolca ve yaygın olarak bulunmaktadır. Son yıllarda turizm sektörüne koşut olarak aşçılık okullarının gelişmesiyle, farklı kültür ve geleneklerin beklenmedik ancak uyumlu kombinasyonlarına dayanan ‘’füzyon’’ mutfağın örnekleri sıkça uygulanır olmuştur.

Sağlık Tedbirleri: 
Küba’da bulunduğunuz süre boyunca bol sıvı alarak terleme ile kaybettiğiniz sıvıyı sürekli yerine koymalısınız. Tropik iklime alışık olmayan ve yöredeki mikroorganizmalara bağışıklığı bulunmayan turistlerin musluk suyu içmemeleri, şişelemiş su içmeleri tavsiye edilir. Küba yarı tropik iklime sahip, yıl boyu sıcak ve nemli bir ülke olmasına ve çevre politikaları gereği sulak alanlarını korumasına karşın sivrisinek ve benzeri zararlıların taşıdıkları hastalıkların bir bölümü ülke topraklarından silinmiş, bir bölümüyse kontrol altına alınmış durumdadır. Bu hastalıklara karşı önlem amacıyla şahıslara ve kamuya ait tüm binalar sık sık ve düzenli aralıklarla yoğun ilaçlamalardan geçirilmektedir. Sivrisineklere hassasiyeti bulunan ve alerjisi olanların, her ihtimale karşı, özellikle Mayıs-Eylül aylarını kapsayan, nem ve sıcaklık daha fazla olduğu yağışlı mevsimde Küba’ya gideceklerin sinek kovucu sprey ya da tabletleri yanlarında götürmeleri tavsiye edilir. Ağrı kesici, ateş düşürücü, yara bandı gibi ihtiyaç duyabileceğiniz belirli ilaç ve malzemeleri yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir. Kronik hastalığı ya da belirli bir rahatsızlığı bulunanlar ilaçlarını almayı unutmamalıdır. Seyahat esnasında tıbbi yardıma ihtiyaç duyabileceğinizi veya ilaçlarınızı kaybedebileceğinizi göz önünde bulundurarak, düzenli kullandığınız ilaçlarınızı ve jenerik isimlerini içeren reçetenizin bir örneğini ve gerektiğinde kullanılmak üzere doktorunuzdan alacağınız, durumunuzu belirten bir raporu yanınızda bulundurunuz. Diyabet hastası iseniz hipoglisemi ataklarına karşı yanınızda şeker veya atıştırmalık yiyecek bulundurmalısınız. Akut astım hastası iseniz yolculuktan önce havayolu şirketi ile temasa geçilip durum hakkında bilgi verilmelidir. Havayolu şirketi oksijene ihtiyaç duyulabileceği konusunda uyarılmalıdır. Hafif ve orta şiddette astım hastaları Küba’ya ilk ayak basışta nemden rahatsız olabilseler de birkaç saat içinde bünyeleri iklime adapte olacaktır. Şiddetli astım hastaları, özellikle de yağışlı mevsimde ülkeyi ziyaret etmek istiyorlarsa, seyahat kararını almadan önce doktorlarına danışmalıdırlar.
Gezgine Notlar: 
Bavulunuzu yazlık giysilerden oluşturun; terlemeye karşı bol miktarda tişört, uzun yürüyüşler için rahat ayakkabı/sandaletler götürün. Otobüste ve diğer klimalı kapalı mekanlarda üşümemek için yanınıza bir hırka/kazak/şal almayı kesinlikle unutmayın. Olası sağanak yağışlara karşı terletmeyen bir yağmurluk ya da kompakt bir şemsiyeyi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Kişisel sabun, şampuan, diş macunu, hijyenik pet ve saç kurutma makinenizi yanınızda getirin. Islak mendil de faydalı olacaktır. Çay tiryakilerinin yanlarında poşet çay ve ufak termos bulundurmaları faydalı olabilir. Kahvaltıda zeytin ve beyaz peynirsiz yapamayanların da yanlarında götürmeleri tavsiye edilir. Cep telefonunuzu Küba’da kullanmayı düşünüyorsanız yurtdışına çıkmadan önce hattınızı uluslararası kullanıma açtırmayı unutmayın. İnternet kullanımı otel lobilerindeki bilgisayarlardan ya da yine otel lobilerindeki kablosuz internet alanlarından kendi cihazlarınızla olmak üzere, her koşulda ücret karşılığında gerçekleşebilmektedir. Mümkünse internetsiz bir seyahat geçireceğinizi varsayın. Küba’da elektrik sistemi 110 Volt’la çalışmaktadır ve Amerikan tipi fiş ve priz kullanılmaktadır. Otellerde genellikle, çoğunlukla da banyolarda, 220 Volt’luk ve Avrupa uçlu priz seçenekleri de bulunmaktadır. Cep telefonu, fotoğraf makinesi, bilgisayar gibi cihazlar adaptörle çalıştığından 110 Volt ile de şarj edilebilmektedir. Ancak bunun için fiş adaptörü gerekmektedir. İmkanı olanların prizler için fiş adaptörü getirmeleri faydalı olabilir (adaptörü alırken “Amerikan uçlu” diyebilirsiniz). Fotoğraf makineniz, video kameranız vb. için pil, şarj aleti ve hafıza kartı gibi yedek teçhizat getirmeyi unutmayın. Video kameranız kasetli ise yeterli sayıda boş kaset bulundurun. Küba’ya girerken yanınızda tohum, kabuklu, kuru veya yaş meyve ve sebze bulundurmamanız tavsiye edilir. Gümrük kontrolü sırasında valizler X-Ray cihazından geçirilmekte ve varlığı saptanırsa bu tip malzemelere el konabilmektedir. Küba’da hesap öderken %10 oranında bahşiş eklemeniz beklenmektedir. Bazı mekanlar hesaba bunu servis ücreti adıyla eklemektedir. Eklenmediği takdirde bahşişi sizin eklemeniz beklenmektedir. Ayrıca mekanlarda müzik icra eden gruplara da bahşiş verilmesi beklenmektedir.

Yarıyıl tatilinde KÜBA Kültür Turu | 23 OCAK - 2 ŞUBAT 2018

8 durağı kapsayan rota: Havana, Viñales, Domuzlar Körfezi, Cienfuegos, Trinidad, Valle de los Ingenios, Santa Clara, Playa del Este

Yarıyıl tatilinde  KÜBA Kültür Turu 23 Ocak - 02 Şubat 2018 2,120.00 € KÜLTÜR

KÜBA Kültür Turu | 27 OCAK - 4 ŞUBAT 2018

6 durağı kapsayan rota: Havana, Viñales, Cienfuegos, Trinidad, Valle de los Ingenios, Santa Clara

KÜBA Kültür Turu 27 Ocak - 04 Şubat 2018 1,880.00 € KÜLTÜR

KÜBA Kültür Turu | 9 - 18 MART 2018

8 durağı kapsayan rota: Havana, Las Terrazas, Domuzlar Körfezi, Cienfuegos, Trinidad, Santa Clara, Valle de los Ingenios, Playa del Este

KÜBA Kültür Turu               09-18 Mart 2018 1,950.00 € KÜLTÜR

KÜBA Kültür Turu | 30 MART - 7 NİSAN 2018

6 durağı kapsayan rota: Havana, Viñales, Cienfuegos, Trinidad, Valle de los Ingenios, Santa Clara,

KÜBA Kültür Turu 30 Mart - 07 Naisan 2018 2,180.00 € KÜLTÜR

1 Mayıs’ta KÜBA Kültür Turu | 23 NİSAN - 3 MAYIS 2018

8 durağı kapsayan rota: Havana, Las Terrazas, Domuzlar Körfezi, Cienfuegos, Trinidad, Valle de los Ingenios, Santa Clara, Playa del Este

1 Mayıs’ta KÜBA Kültür Turu 23 Nisan - 3 Mayıs 2018 2,120.00 € KÜLTÜR

1 Mayıs’ta Baştan Başa KÜBA | 22 NİSAN - 3 MAYIS 2018

10 durağı kapsayan rota: Havana, Baracoa, Guantanamo, Santiago de Cuba, Bayamo, Camagüey, Trinidad, Santa Clara, Viñales, Playa del Este

1 Mayıs’ta Baştan Başa KÜBA 22 Nisan - 03 Mayıs 2018 2,680.00 € KÜLTÜR

1 Mayıs’ta KÜBA Kültür Turu | 24 NİSAN - 3 MAYIS 2018

6 durağı kapsayan rota: Havana, Viñales, Cienfuegos, Trinidad, Santa Clara, Playa del Este

1 Mayıs’ta KÜBA Kültür Turu 24 Nisan - 03 Mayıs 2018 1,980.00 € KÜLTÜR

1 Mayıs’ta KÜBA Kültür Turu | 27 NİSAN - 5 MAYIS 2018

6 durağı kapsayan rota: Havana, Las Terrazas, Cienfuegos, Trinidad, Santa Clara, Varadero

1 Mayıs’ta KÜBA Kültür Turu 27 Nisan - 05 Mayıs 2018 2,320.00 € KÜLTÜR

1 Mayıs’ta KÜBA Kültür Turu | 28 NİSAN - 6 MAYIS 2018

6 durağı kapsayan rota: Havana, Viñales, Cienfuegos, Trinidad, Santa Clara, Varadero

1 Mayıs’ta KÜBA Kültür Turu 28 Nisan - 06 Mayıs 2018 2,420.00 € KÜLTÜR

Şeker Bayramı’nda KÜBA Kültür Turu | 8 - 17 HAZİRAN 2018

7 durağı kapsayan rota: Havana, Las Terrazas, Domuzlar Körfezi, Cienfuegos, Trinidad, Santa Clara, Valle de los Ingenios

Şeker Bayramı’nda KÜBA Kültür Turu 08-17 Haziran 2018 1,980.00 € KÜLTÜR

Sayfalar