KÜBA

Bordo pasaport sahipleri Küba’ya seyahat etmek için turist vizesi almalıdır. Yeşil pasaport sahipleri ise Küba turist vizesinden muaftır. Bordo pasaport sahiplerinin Küba vizesi işlemleri, gezi başvurunuzu takiben acentemiz tarafından yürütülmektedir. Mülakat gerektirmeyen vize başvurunuz, pasaportunuz, bir adet vesikalık fotoğrafınız, vize başvuru formunuz ve vezi harcının ödendiğini gösteren dekontun tarafımıza ulaşmasıyla birlikte en geç 3 gün içinde tamamlanmaktadır. Küba vizeleri pasaporta basılmamakta, ayrı bir belge olarak pasaportunuza iliştirilmektedir. Bu nedenle Küba seyahatiniz ilerideki olası bir ABD seyahatiniz için engel teşkil etmeyecektir.

Dil: 

Küba’da resmi dil ve halkın yaygın olarak konuştuğu dil İspanyolca’dır. Turistik tesislerde yaygın olarak İngilizce hizmet sunulmaktadır.

Nerede: 

Kuzey Yarımküre’de, Meksika Körfezi ile Karayip Denizini bağlayan Antil adaları üzerinde kurulu olan Küba’nın yüzölçümü 109.886 km2 ’dir (Türkiye: 780.576 km). Küba sanıldığının aksine ‘’bir ada’’ değil, irili ufaklı binlerce ada üzerine kurulu bir takımadadır.

Para: 

Küba’da gündelik alışverişlerde döviz kullanmak mümkün değildir. Kredi kartları her yerde geçerli olmadığından harcamayı düşündüğünüz parayı Avro cinsinden nakit olarak yanınızda götürmeniz tavsiye edilir. Zira ABD Dolarına değiştirme esnasında yüzde 10 vergi uygulanmaktadır. ATM’ler ve banka kartınız aracılığıyla Türkiye’deki hesabınızdan para çekebilirsiniz ancak bunun için de %10 civarı bir komisyon alınmaktadır.

Ülkede iki resmi para birimi vardır. Devletin Küba vatandaşları için sübvanse ettiği temel gıda ve temizlik maddeleri, toplu ulaşım, kitap, kültürel etkinliklere giriş gibi harcamalarda Küba Pesosu (CUP) kullanılmakta, devletin ithal etmek zorunda olduğu ve birinci dereceden temel ihtiyaç maddesi sayılmayan tüketim maddelerinin alışverişinde ve turizm sektöründe ise, değeri yaklaşık 1 Amerikan Doları’na denk olan Dönüştürülebilir Peso (CUC) ullanılmaktadır.  Bir CUC 25 CUP’a denktir. Yabancı bir turist Küba’da tüm harcamalarını sadece Küba Dönüştürülebilir Pesosu (CUC) kullanarak gerçekleştirebilir.

Dönüştürülebilir Peso (CUC) 1990’lardan itibaren yaşanan ekonomik kriz ve ağırlaştırılan ABD ablukasından sonra ülkenin döviz ekonomisini düzenlemek için 1994’te tedavüle sokulmuştur. Ancak 2020 yılına dek CUC’un tedavülden kalkması ve yeniden tek para birimli sisteme dönülmesi beklenmektedir.

Fikir edinmeniz açısından, 15 Haziran 2015 tarihi itibariyle döviz kurları aşağıdaki gibidir:

1 CUC = 0.882 EUR

1 EUR = 1.133 CUC

1 TRY = 0.368 CUC

1 CUC = 2.710 TRY

İklim: 

Yarı-tropik iklimin görüldüğü Küba’da hava yıl boyu ılıktır. Yılda iki mevsim yaşanır: Kasım’dan Nisan’a kadar yaşanan “kurak mevsim” ve Mayıs’tan Ekim’e dek süren “yağışlı mevsim”. Ortalama yıllık sıcaklığın 24°C olduğu ülkede, ortalama yaz sıcaklığı 27°C ve ortalama kış sıcaklığı 21°C’dir. En soğuk aylar Aralık, Ocak ve Şubat, en sıcak aylar Temmuz, Ağustos ve Eylül’dür. Ülkenin kıyıları boyunca uzanan beyaz kumlu  plajlar, elverişli iklim sayesinde yılboyu turistleri ağırlar.

Mutfak: 

18’inci yüzyılda Amerika kıtalarındaki yerleşimcilerin torunlarının İspanyol ve Fransız mutfaklarını buraların gıdaları ve geleneklerine göre uyarlamalarıyla ortaya çıkan Kreol mutfağı ve Afrika mutfağı, Küba mutfağının temelini oluşturur. Ayrıca 19’uncu yüzyılın ikinci yarısında işçi olarak gelen Çinli göçmenlerin mutfak kültürüne sınırlı da olsa etkisi olmuştur. Küba mutfağı, sebze ağırlıklı bir mutfak değildir ancak domates ve marul gibi sebzelerin söğüş veya salata halinde servis edilmesi yaygındır. Et, pirinç pilavı, kara fasulye, beyaz ekmek ve tropik meyvalar en çok tüketilen gıdalardır. Turizmin etkisiyle Küba’da mutfak kültürü gelişmiştir. Deniz ürünleri Küba’da bolca ve yaygın olarak bulunmaktadır. Son yıllarda turizm sektörüne koşut olarak aşçılık okullarının gelişmesiyle, farklı kültür ve geleneklerin beklenmedik ancak uyumlu kombinasyonlarına dayanan ‘’füzyon’’ mutfağın örnekleri sıkça uygulanır olmuştur.

Sağlık Tedbirleri: 
Küba’da bulunduğunuz süre boyunca bol sıvı alarak terleme ile kaybettiğiniz sıvıyı sürekli yerine koymalısınız. Tropik iklime alışık olmayan ve yöredeki mikroorganizmalara bağışıklığı bulunmayan turistlerin musluk suyu içmemeleri, şişelemiş su içmeleri tavsiye edilir. Küba yarı tropik iklime sahip, yıl boyu sıcak ve nemli bir ülke olmasına ve çevre politikaları gereği sulak alanlarını korumasına karşın sivrisinek ve benzeri zararlıların taşıdıkları hastalıkların bir bölümü ülke topraklarından silinmiş, bir bölümüyse kontrol altına alınmış durumdadır. Bu hastalıklara karşı önlem amacıyla şahıslara ve kamuya ait tüm binalar sık sık ve düzenli aralıklarla yoğun ilaçlamalardan geçirilmektedir. Sivrisineklere hassasiyeti bulunan ve alerjisi olanların, her ihtimale karşı, özellikle Mayıs-Eylül aylarını kapsayan, nem ve sıcaklık daha fazla olduğu yağışlı mevsimde Küba’ya gideceklerin sinek kovucu sprey ya da tabletleri yanlarında götürmeleri tavsiye edilir. Ağrı kesici, ateş düşürücü, yara bandı gibi ihtiyaç duyabileceğiniz belirli ilaç ve malzemeleri yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir. Kronik hastalığı ya da belirli bir rahatsızlığı bulunanlar ilaçlarını almayı unutmamalıdır. Seyahat esnasında tıbbi yardıma ihtiyaç duyabileceğinizi veya ilaçlarınızı kaybedebileceğinizi göz önünde bulundurarak, düzenli kullandığınız ilaçlarınızı ve jenerik isimlerini içeren reçetenizin bir örneğini ve gerektiğinde kullanılmak üzere doktorunuzdan alacağınız, durumunuzu belirten bir raporu yanınızda bulundurunuz. Diyabet hastası iseniz hipoglisemi ataklarına karşı yanınızda şeker veya atıştırmalık yiyecek bulundurmalısınız. Akut astım hastası iseniz yolculuktan önce havayolu şirketi ile temasa geçilip durum hakkında bilgi verilmelidir. Havayolu şirketi oksijene ihtiyaç duyulabileceği konusunda uyarılmalıdır. Hafif ve orta şiddette astım hastaları Küba’ya ilk ayak basışta nemden rahatsız olabilseler de birkaç saat içinde bünyeleri iklime adapte olacaktır. Şiddetli astım hastaları, özellikle de yağışlı mevsimde ülkeyi ziyaret etmek istiyorlarsa, seyahat kararını almadan önce doktorlarına danışmalıdırlar.
Gezgine Notlar: 
Bavulunuzu yazlık giysilerden oluşturun; terlemeye karşı bol miktarda tişört, uzun yürüyüşler için rahat ayakkabı/sandaletler götürün. Otobüste ve diğer klimalı kapalı mekanlarda üşümemek için yanınıza bir hırka/kazak/şal almayı kesinlikle unutmayın. Olası sağanak yağışlara karşı terletmeyen bir yağmurluk ya da kompakt bir şemsiyeyi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Kişisel sabun, şampuan, diş macunu, hijyenik pet ve saç kurutma makinenizi yanınızda getirin. Islak mendil de faydalı olacaktır. Çay tiryakilerinin yanlarında poşet çay ve ufak termos bulundurmaları faydalı olabilir. Kahvaltıda zeytin ve beyaz peynirsiz yapamayanların da yanlarında götürmeleri tavsiye edilir. Cep telefonunuzu Küba’da kullanmayı düşünüyorsanız yurtdışına çıkmadan önce hattınızı uluslararası kullanıma açtırmayı unutmayın. İnternet kullanımı otel lobilerindeki bilgisayarlardan ya da yine otel lobilerindeki kablosuz internet alanlarından kendi cihazlarınızla olmak üzere, her koşulda ücret karşılığında gerçekleşebilmektedir. Mümkünse internetsiz bir seyahat geçireceğinizi varsayın. Küba’da elektrik sistemi 110 Volt’la çalışmaktadır ve Amerikan tipi fiş ve priz kullanılmaktadır. Otellerde genellikle, çoğunlukla da banyolarda, 220 Volt’luk ve Avrupa uçlu priz seçenekleri de bulunmaktadır. Cep telefonu, fotoğraf makinesi, bilgisayar gibi cihazlar adaptörle çalıştığından 110 Volt ile de şarj edilebilmektedir. Ancak bunun için fiş adaptörü gerekmektedir. İmkanı olanların prizler için fiş adaptörü getirmeleri faydalı olabilir (adaptörü alırken “Amerikan uçlu” diyebilirsiniz). Fotoğraf makineniz, video kameranız vb. için pil, şarj aleti ve hafıza kartı gibi yedek teçhizat getirmeyi unutmayın. Video kameranız kasetli ise yeterli sayıda boş kaset bulundurun. Küba’ya girerken yanınızda tohum, kabuklu, kuru veya yaş meyve ve sebze bulundurmamanız tavsiye edilir. Gümrük kontrolü sırasında valizler X-Ray cihazından geçirilmekte ve varlığı saptanırsa bu tip malzemelere el konabilmektedir. Küba’da hesap öderken %10 oranında bahşiş eklemeniz beklenmektedir. Bazı mekanlar hesaba bunu servis ücreti adıyla eklemektedir. Eklenmediği takdirde bahşişi sizin eklemeniz beklenmektedir. Ayrıca mekanlarda müzik icra eden gruplara da bahşiş verilmesi beklenmektedir.

Kurban Bayramı’nda KÜBA Kültür Turu | 18 - 26 AĞUSTOS 2018

Havana, Las Terrazas, Domuzlar Körfezi, Cienfuegos, Trinidad, Valle de los Ingenios, Santa Clara

Kurban Bayramı’nda  KÜBA Kültür Turu 18-26 Ağustos 2018 1,980.00 € KÜLTÜR KURBAN BAYRAMI

Kurban Bayramı’nda KÜBA Kültür Turu | 18 - 26 AĞUSTOS 2018

ERKEN REZERVASYON FIRSATI

Havana • Viñales • Cienfuegos • Trinidad • Valle de los Ingenios • Santa Clara • Varadero

Kurban Bayramı’nda  KÜBA Kültür Turu 18 Ağustos - 26 Ağustos 2018 2,320.00 € KÜLTÜR KURBAN BAYRAMI

KÜBA Kültür Turu | 21 - 30 EYLÜL 2018

8 durağı kapsayan rota: Havana • Viñales • Domuzlar Körfezi • Cienfuegos • Trinidad • Valle de los Ingenios • Santa Clara • Ancon Plajı

10 gün 8 gece |...

KÜBA Kültür Turu 8 gece 10 gün 1,880.00 € KÜLTÜR

5 Yıldızlı Empress of the Seas ile Miami & Küba | 3 - 12 EKİM 2018

5 Yıldızlı Empress of the Seas ile Miami & Küba, 9 Gece – 10 Gün, THY uçuşlu

1346 Avro'dan başlayan fiyatlarla

5 Yıldızlı Empress of the Seas ile Miami & Küba 9 gece 10 gün 1,346.00 € GEMİ TURLARI

5 Yıldızlı Empress of the Seas ile Miami & Küba | 17 - 26 EKİM 2018

5 Yıldızlı Empress of the Seas ile Miami & Küba, 9 Gece – 10 Gün, THY uçuşlu

1296 Avro'dan başlayan fiyatlarla

5 Yıldızlı Empress of the Seas ile Miami & Küba 9 Gece – 10 Gün 1,296.00 € GEMİ TURLARI

KÜBA Kültür Turu | 8 - 16 KASIM 2018

7 durağı kapsayan rota: Havana • Viñales • Cienfuegos • Trinidad • Valle de los Ingenios • Santa Clara • Playa del Este

KÜBA Kültür Turu 7 gece 9 gün 1,880.00 € KÜLTÜR

5 Yıldızlı Empress of the Seas ile Miami & Küba | 25 KASIM - 4 ARALIK 2018

5 Yıldızlı Empress of the Seas ile Miami & Küba, 9 Gece – 10 Gün, THY uçuşlu

1396 Avro'dan başlayan fiyatlarla

5 Yıldızlı Empress of the Seas ile Miami & Küba 9 Gece – 10 Gün 1,396.00 € GEMİ TURLARI

MEKSİKA KÜBA Kültür Turu | 29 KASIM - 9 ARALIK 2018

Meksiko • Teotihuacan • Chichen Itza • Ik Kil • Cancún • Havana • Cienfuegos • Trinidad • Valle de los Ingenios • Santa Clara • Varadero

MEKSİKA KÜBA Kültür Turu 29 Kasım 9 Aralık 2018 2,580.00 € KÜLTÜR

KÜBA Kültür Turu | 15 - 23 ARALIK 2018

Havana • Viñales • Cienfuegos • Trinidad • Valle de los Ingenios • Santa Clara • Playa del Este

KÜBA Kültür Turu 15-23 Aralık 2018 1,880.00 € KÜLTÜR

Yılbaşında KÜBA Kültür Turu | 29 ARALIK - 6 OCAK 2019

Erken rezervasyon indirimi için bize ulaşın

Havana • Viñales • Cienfuegos • Trinidad • Valle de los Ingenios • Santa Clara

Yılbaşında KÜBA Kültür Turu 29 Aralık 2018 - 6 Ocak 2019 2,080.00 € KÜLTÜR

Sayfalar