Meksika’yı ziyaret etmek için 6 neden

Aytek Soner ALPAN / 09.09.2021

Meksika, tarihsel açıdan, doğa harikaları açısından, çok boyutlu kültürü açısından o denli zengin ki bu ülkeyi dilerseniz 10 kez ziyaret etmiş olsanız dahi 11. kez gittiğinizde yepyeni deneyimler sizi bekliyor olacak. Bu nedenle Meksika’ya gitmek için milyonlarca neden var. İşte onların arasından sizin için seçtiklerimiz:

Old School Series: 1970s Bodybuilding Routine sustanon 250 for sale Steroids Bodybuilding – Types Of Steroids For Bodybuilding Muscle Growth

Bizim Ada ile

Meksika

büyülü topraklar

2299 EUR ‘ dan başlayan fiyatlarla 

1. Çekici ve esrarengiz tarih

Tarih, Meksika’yı ziyaret etmek için en “geçerli” nedenlerden biri. Ülkenin her yanına serpilmiş durumda olan ve 27’si UNESCO Kültür Mirası listesinde bulunan 193 devasa arkeolojik bölgeye sahip Meksika, tarih ve arkeoloji tutkunları için bir cennet. Chichén Itzá, Tulum, Palenque, Teotihuacan… Ülkemizde pek bilinmeyen Kolomb öncesi Mezoamerikan kültürlerinin ürettiği keşfedilmeyi bekleyen mistik mücevherler. Dünyanın en iyileri arasında görülen müzelere de ev sahipliği yapan Meksika, kitap kurtlarını ve tarih meraklılarını bekliyor.

2. Hayatı renklendiren sanat

Meksika’da zirvesine ulaşan duvar resmi hareketi olan “muralismo”dan tutun Frida Kahlo gibi dünya çapında bir çılgınlığa dönüşmüş popüler ikona kadar resim bu ülkenin markalarından biri haline gelmiş durumda. Sokaklardan, camlardan, kapılardan hayatınıza süzülüyor. Gündelik hayatın parçası olan bir diğer sanatsa, müzik… Meksika müzik konusunda da tamamen kendi özgün hattını yaratabilmiş bir ülke. Tüm Meksika’da müziği, şarkıları ve dansı bulmanız mümkün. Her köşede bir mariachi grubu sizi bekliyor. Müzik olur da dans olmaz mı? Meksika size gerçek cumbia ya da danzon figürleri öğrenme şansı da sunuyor.

3. Doğa harikaları

Meksika devasa bir ülke. De-va-sa… Bu devasa ülke gezginler için çöllerden balta girmemiş jungle’lara, “sonsuzluğa açılan” çöküntü havuzlarından masmavi okyanuslara müthiş bir doğal çeşitlilik sunuyor. Bu doğal güzelliklerin belki de en ilgi çekeni cenoteler yani çöküntü havuzları. Yucatan yarımadasının her köşesine yayılmış, sayıları 6000’den fazla olan ve yerli kültürlerinde mistik yönler atfedilen cenotelerin billur gibi tatlı sularında kulaç atmak Meksika’da yaşayacağınız en etkileyici deneyimlerden biri.

4. Damak çatlatan lezzetler

Geleneksel mutfağı 2010 yılında UNESCO tarafından maddi olmayan kültürel miras ilan edilen Meksika’da müthiş lezzetler sizi bekliyor. Duraklarımız arasında favorilerimizden olan Oaxaca, ülkenin lezzet başkenti. Takolar, ençiladalar, cipsler, soslar, tamaller ve bunlara eşlik eden çikolatalı, acı biberli, yemişli moleler. Dileyenler için bize tanıdık al pastor adı verilen döner de mevcut, çekincelerinizi yenip ilk lokmayı alınca kendinizi durduramayacağınız “chapulines” yani leziz çekirge kızartması da… Aman dikkat! Meksika’daki bazı acı biberler neredeyse kimyasal silah gücünde.

5. Tekila, mezkal, pulke, tekila, mezkal, pulke…

Agave bitkisinden özel yöntemlerle üretilen bu alkollü içecekler Meksika’nın en bilinen ürünleri arasında. Lezzetli margaritaların “hammaddesi” olan tekila bunların en meşhuru olsa da mezkalin tütsülü ve pulkenin fermente tadını deneyimlemeden Meksika’dan dönerseniz çok ama çok üzülürsünüz. Unutmayın, Meksika aynı zamanda önemli bir bira üreticisi. Dolayısıyla öğünlerinize lezzetli yerel biraları ekleyebilirsiniz ve pişman olmazsınız. Ne demişler? Sarhoş bir zihin, ayık bir yürekle konuşur.

6. Meksikalılar, mis amigos

Meksikalılar son derece kibar, sabırlı ve misafirperver insanlar. Meksikalıların daimi neşesi hem çekici hem bulaşıcı. Yerel bir deneyim edinmek isteyen gezginler Meksikalı dostlar edinmekte hiç zorlanmayacaktır.

BONUS: Bordo pasaportlulara müjde

Meksika genel olarak kolay ulaşılabilir bir ülke. Türkiye’den Meksika’ya gidecek bordo pasaportlu gezginler son derece kolay ve online ulaşılabilen bir form doldurup vize alarak Meksika turlarımıza katılabilirler.