MEKSİKA

Neden Görülmeli: 

“İlk anılarım devrimle ilişkili ve yaşamımın geri kalanını etkilediler. Öğrendim ki bir Meksika yok, pek çok Meksika var.” - Fernando Benítez

Ünlü Meksikalı tarihçi, etnolog ve antropolog Fernando Benitez’in büyük ülkesini özetlediği gibi Meksika çeşitlilik ve her rengin ülkesi. Meksika 60’ın üzerinde yerli dilinin konuşulduğu bir zamanların yeni İspanyası, çok kültürlü ülke. Çöllerden, ormanlara, dağlardan, Karayip kumsallarına geniş bir alana yayılan Meksika’da Meksikalılık da büyük çeşitlilikler barındırıyor. Ancak Meksikalı deyince insanın aklına yine de tek bir çehre geliyor: Kırmızı biber kadar kavruk bir tende sıcacık gülümseme. Evet, Meksika halkı dünyanın en sıcak insanları arasındadır. Nüfusun çoğunluğunu İspanyol-Amerikalı melezler, üçte birini ise yerliler oluşturuyor. Bir zamanlar tanrılara büyük tapınaklar kuran Aztekler, Mayalar, Nahualar, Huastekolar, Yakiler, Olmekler ve saymakla bitmeyecek diğer yerli toplulukları bugün hala Meksika sokaklarında yanı başınızda rengarenk elbiseleriyle görebilirsiniz.

Meksika’da Frida Kahlo’nun dünyasına tanıklık edebilir, Diego Rivera’nın dünyaca ünlü mürallerinin hikayesini dinlerken kendinizi bir halkın bağımsızlık mücadelesi içerisinde bulabilirsiniz. Tarihi kentlerin sokaklarında özenle işlenmiş çiçekli gömlekler arasında gezinirken Mariachilerin yanık seslerine kulak kabartıp, agave bahçelerinde gezinebilirsiniz. Tekilanızı yudumlarken, Llorona’nın acıklı öyküsünü Chavela Vargas’ın buruk sesinden dinleyebilirsiniz.

Sık ormanların arasına gizlenmiş Aztek kentlerini gezerken, mısır diyarlarını düşlersiniz. Ve yemeğinizde o günlerden bugüne ulaşmış çeşitleri görünce tüm bu renkli kültürlerin etrafınızı sardığına bir kere daha şahit olacaksınız. Karayiplerin turkuaz rengi sularında güneşin tadını çıkarabilir ya da gizemli Maya ve Aztek cenote’lerinde sarmaşıkların altında serin tatlı sularda yüzebilirsiniz. Dünyanın en büyük kentleri arasındaki Meksiko’nun canlı gece hayatına karışabilir ya da derinliği 1000 metreyi bulan Sumidero Kanyonu’nun sessizliğinde dinlenebilirsiniz. Meksikalılarca ölümün de hayatın bir parçası olduğu fikrini en iyisi mi ölüler gününde gözlemleyebilirsiniz.

Onlarca kenti ve kültürel varlığı UNESCO tarafından insanlık mirası listesine anılmış büyük ülkenin ziyaretçilere kapısı her zaman açık. Gelin yaşayan en eski kültürlere ev sahipliği yapan büyük Meksiya’ya birlikte gidelim.

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Hususi ve Hizmet Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Diplomatik Pasaport hamilleri ise vizeden muaftır.

Turizm, iş, eğitim, gazetecilik veya transit geçiş gibi nedenlerle Meksika'ya seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, havayoluyla seyahat etmek kaydıyla 30 gün geçerli tek giriş vizelerini Meksika Büyükelçiliği’nin web sitesine yapacakları online başvuru yoluyla ve harçsız olarak alabilmektedirler.

Dil: 

Meksika’nın resmi dili İspanyolca’dır. İspanyolca’nın yanı sıra 67 yerli dili konuşulmaktadır. Turistik tesislerde yaygın olarak İngilizce hizmet sunulmaktadır.

Nerede: 

Meksika Kuzey yarımkürededir. Kuzey Amerika kıtasının güneyinde,  Orta Amerika denilen bölgede bulunmaktadır. En uzak iki noktası arasındaki mesafe 3200 kilometredir. Kuzeyde ABD, batıda ve güneyde Pasifik Okyanusu, doğuda Meksika Körfezi, güneydoğuda Guatemala, Belize ve Karayip Denizi ile çevrilidir. Yüzölçümü 1 923 040 km2 olup Türkiye’nin (780 576 km2) iki buçuk katı büyüklüğündedir.

Para: 

Meksika’nın para birimi Meksika Pesosu’dur.

Sembolü “$” ve kodu “MXN”dir.

Döviz bürolarında ve bankalarda para bozdurulmaktadır.

Fikir edinmeniz açısından, 15 Haziran 2015 tarihi itibariyle döviz kurları aşağıdaki gibidir:

1 MXN = 0.065 USD

1 USD = 15.441 MXN

1MXN = 0.177 TRY

1 TRY = 5.643 MXN

İklim: 

Meksika’da iklim topografik bölgelere göre değişiklik göstermektedir. Meksika yüzölçümünün büyük bölümü yıl boyunca güneşli iklime sahiptir. En bulutlu bölgeler nemli doğu kıyı şeridi ve Pasifik kıyılarının kuzeyidir. Bu bölgelerde soğuk okyanus akıntıları üzerinde alçak bulutlar ve sis oluşmaktadır. İç bölgeler kuraktır. Geçiş bölgeleri de yıl boyunca uzun sure güneş almaktadır. Güneşlenme süresi kurak dönemde 7-8 saat, yağışlı dönemlerde 5-6 saat sürmektedir. Yıl boyunca ortalama sıcaklıklar 20°C ile 25°C arasında değişmektedir.

Mutfak: 

Meksika mutfağı Meksika kültürünün köklerinde yatan mezoamerika mutfağından türetilen endemik yemekler ile Avrupa ile diğer dünya mutfağından etkilenmiştir. Meksika mutfağı UNESCO tarafından Maddi olmayan İnsanlık Mirası ilan edilmiştir. Meksika yemekleri ülkenin tarihi konusunda da fikir vermektedir. Pek çok yemek çeşidi İspanyol işgalciler ülkeye ayak basmadan var olduğundan içerik, tad ve renk bakımından hem Meksikalılara hem de yabancı ziyaretçilere büyük bir şölen sunmaktadır. Mısır, kırmızıbiber ve Meksika fasülyesi, Meksika mutfağının vazgeçilmez üç unsurunu teşkil eder. Bu üç unsura genellikle Meksika domatesi eşlik eder. Pulque, mescal ve tequila ise dünyaca ünlü Meksika içecekleridir.

Hakkında: 

Deneme

Sağlık Tedbirleri: 
Ziyaret edeceğiniz ülkenin güney bölümü tropik iklim kuşağında olduğundan bol sıvı alarak terleme ile kaybettiğiniz sıvıyı yerine koymalısınız. Meksika’da şebeke suyu içilmemektedir. Muhakkak şişelenmiş su almalısınız. Sivrisineklere hassasiyeti bulunan ve alerjisi olanların sinek kovucu sprey ya da tabletleri yanlarında götürmeleri tavsiye edilir. Ağrı kesici, ateş düşürücü, yara bandı gibi ihtiyaç duyabileceğiniz belirli ilaç ve malzemeleri yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir. Kronik hastalığı ya da belirli bir rahatsızlığı bulunanlar ilaçlarını almayı unutmamalıdır. Seyahat esnasında tıbbi yardıma ihtiyaç duyabileceğinizi veya ilaçlarınızı kaybedebileceğinizi göz önünde bulundurarak, düzenli kullandığınız ilaçlarınızı ve jenerik isimlerini içeren reçetenizin bir örneğini ve gerektiğinde kullanılmak üzere doktorunuzdan alacağınız, durumunuzu belirten bir raporu yanınızda bulundurunuz. Diyabet hastası iseniz Hipoglisemi ataklarına karşı yanınızda şeker veya atıştırmalık yiyecek bulundurmalısınız. Akut astım hastası iseniz yolculuktan önce havayolu şirketi ile temasa geçilip durum hakkında bilgi verilmelidir. Havayolu şirketi oksijene ihtiyaç duyulabileceği konusunda uyarılmalıdır.
Gezgine Notlar: 
Bavulunuzu yazlık ve mevsimlik giysilerden oluşturun; terlemeye karşı bol miktarda tişört, birkaç hırka, uzun yürüyüşler için rahat ayakkabı/sandaletler götürün. Olası sağanak yağışlara karşı terletmeyen bir yağmurluk ya da kompakt bir şemsiyeyi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz.

MEKSİKA GUATEMALA: Diego’nun çiçekleri | 27 EYLÜL - 8 EKİM 2018

17 durağı kapsayan rota: Meksiko, Teotihuacan, Antigua, Santiago de Atitlan, Panajachel, Santa Catarina Palopo, Flores, Tikal, Bethel, Corozal, Bonampak, Palenque,...

MEKSİKA GUATEMALA: Diego’nun çiçekleri 12 Gün 10 Gece 2,990.00 € KÜLTÜR

5 Yıldızlı Allure of the Seas ile Batı Karayipler | 6 - 15 EKİM 2018

5400 TL'den itibaren 

Hareket tarihleri: 5 Mayıs, 19 Mayıs, 8 Eylül, 22 Eylül, 6 Ekim, 20 Ekim, 10 Kasım, 24 Kasım, 8 Aralık

 

5 Yıldızlı Allure of the Seas ile Batı Karayipler 9 Gece 10 Gün TRY 7.200,00 BİZİM AMERİKA GEMİ TURLARI

MEKSİKA: ÖLÜLER GÜNÜ | 30 EKİM - 8 KASIM 2018

Meksiko, Teotihuacan, Patzcuaro, Janitzio, San Miguel De Allende, Guanajuato, Tulum, Chichen Itza, Cancun

MEKSİKA: ÖLÜLER GÜNÜ 30 Ekim 7 Kasım 2018 2,780.00 € BİZİM AMERİKA KÜLTÜR FESTİVAL

MEKSİKA KÜBA Kültür Turu | 29 KASIM - 9 ARALIK 2018

Meksiko • Teotihuacan • Chichen Itza • Ik Kil • Cancún • Havana • Cienfuegos • Trinidad • Valle de los Ingenios • Santa Clara • Varadero

MEKSİKA KÜBA Kültür Turu 29 Kasım 9 Aralık 2018 2,580.00 € KÜLTÜR

5 Yıldızlı Oasis of the Seas ile Batı Karayipler | 18 - 28 OCAK 2019

10 gece - 11 gün; THY ile İstanbul - Miami, Miami - İstanbul direkt uçuş

5 Yıldızlı Oasis of the Seas ile Batı Karayipler 10 Gece - 11 Gün 1,496.00 € GEMİ TURLARI

5 Yıldızlı Symphony of the Seas ile Batı Karayipler | 25 OCAK - 3 ŞUBAT 2019

5 Yıldızlı Symphony of the Seas ile Batı Karayipler, 9 gece - 10 gün, 1496 Avrodan başlayan fiyatlarla.

5 Yıldızlı Symphony of the Seas ile Batı Karayipler 9 Gece – 10 Gün 1,496.00 € GEMİ TURLARI

MEKSİKA KÜBA Kültür Turu | 24 OCAK - 3 ŞUBAT 2019

10 durağı kapsayan rota: Meksiko • Teotihuacan • Chichen Itza • Ik Kil • Cancún • Havana • Cienfuegos • Trinidad • Valle de los Ingenios

MEKSİKA KÜBA Kültür Turu 9 gece 11 gün 2,580.00 € KÜLTÜR

5 Yıldızlı Harmony of the Seas ile Batı Karayipler | 26 OCAK - 4 ŞUBAT 2019

9 gece - 10 gün; THY ile İstanbul - Miami, Miami - İstanbul direkt uçuş

5 Yıldızlı Harmony of the Seas ile Batı Karayipler 9 Gece - 10 Gün 1,596.00 € GEMİ TURLARI