PERU

Neden Görülmeli: 

Peru bir kayıp medeniyetler ülkesi. Ülkenin dört bir yanında İnka, Nazka, Moche, Wari, Chimú gibi çok sayıda antik uygarlığın kalıntıları sömürgecilere inat gelenleri vakur bir şekilde selamlıyor. And Dağları arasındaki bir zirvede kurulmuş, geç fark edilmiş ve bu nedenle de çok iyi korunmuş İnka antik şehri Machu Picchu, ziyaretçiler için Peru’yu ilginç kılan başlıca nokta. 

İnka yaşamındaki yeri konusunda kesin bir açıklama bulunmayan Machu Picchu’nun bir tören merkezi olduğu tahmin ediliyor. Taş işçiliğinin kalitesi, dekoratif işlerin yoğunluğu bu sonucu doğrular nitelikte. İnka uygarlığının zayıflama döneminde, İnka halkının kültürlerini korumak amacıyla bu olağanüstü yeri inşa ettikleri de öne sürülüyor; İspanyol fatihler geldiğinde çoktan unutulmuş bir şehir olduğu da… Kesin olan şu ki bulutlara asılı şehir Machu Picchu, zorlu rotasına rağmen kendisini ziyaret edenlere neredeyse kutsal bir deneyim sunuyor: ilk görüşte aşk!

Peru’nun sahip olduğu antik hazine Machu Picchu ile sınırlı değil. Başkent Lima’da Larco Müzesi 5000 yıllık Kolomb öncesi Peru tarihini incelikle anlatıyor. Dokuma ve altın koleksiyonları geçmiş uygarlıkların sofistike ve zengin kültürünün altını çizerken, erotik seramik koleksiyonu bu uygarlıkların doğa ile kurdukları yakın bağı ifade eden ritüellerine ışık tutuyor. 

İnka İmparatorluğu’nun merkezi Cusco kentindeki Güneş Tapınağı Qurikancha, İnka kalesi Sacsayhuamán ve İnka hamamı Tambomachay kalıntıları, Qurikancha Tapınağı’nın taşlarından yaralanılarak İspanyol fatihlerce inşa edilmiş Santa Domingo kilisesi, yerel stillerle İspanyol tarzını bileştiren Cusco sanatının en iyi örneklerini barındıran Santa Katalina Manastırı Peru ziyaretçilerinin her zaman listesinde. Cusco ile Machu Picchu arasında yer alan Kutsal Vadi Urubamba’da, İnka kent planlamasının en iyi örneklerinden Ollantaytambo ve yerel pazarlar Pisac ya da Chinchero görülebilir. 

Peru’ya biraz daha zaman ayırabiliriz diyenler, farklı dönemlere ve medeniyetlere ait kalıntıları görmek üzere Trujillo bölgesine gitmeliler. Şaman ritüelleri için kurulmuş El Brujo, Lima Medeniyeti’nin törensel ve idari merkezi Huaca Pucllana, Chimú Krallığı’nın yönetim merkezi Chan Chan, Moche halkının Ay ve Güneş Tapınakları bu bölgede yer alıyor. Ancak uçuş mesafesinden fark edilebilen devasa şekiller içeren Nazka Çizgileri ise Güney Peru’da yer alıyor. 

Peru’yu ilgi çekici kılan yalnızca bu antik miras değil. Son derece nazik, huzur dolu, yardımsever, meraklı, çalışkan ve ne yazık ki yoksul Peru halkıyla tanışmak başlı başına bir deneyim.  Halkın yüzde 59’u yerli halklarla Avrupa haklarının çocukları mestizo’lar. Nüfusun yüzde 25’ini yerli halk Quechua’lar ile Aymara’lar oluşturuyor. Sömürge tarihine rağmen kökenleriyle bağlarını korumuş bu insanların tarihlerini, kültürlerini, sanatlarını ve istisnai becerilerini özetledikleri dokumalar ve diğer el sanatları görmeye değer.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan umuma mahsus, hususi, hizmer ve dplomatik pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

Dil: 

Peru’nun resmi ve yaygın olarak kullanılan dili İspanyolca’dır. Bununla birlikte bazı yerli köylerinde yerli dilleri de konuşulmaktadır. Turistik tesislerde yaygın olarak İngilizce hizmet sunulmaktadır.

Nerede: 

Peru, kuzeyde Ekvador ve Kolombiya, doğuda Brezilya, güneydoğuda Bolivya, güneyde Şili ve batıda Büyük Okyanus ile sınırlı bir coğrafyada yer alır. Peru yüzölçümü bakımından Güney Amerika’nın en büyük üçüncü, doğal ormanlar açısından ise ikinci ülkesidir. Bolivya ile 1 075 km, Brezilya ile 2 995 km, Şili ile 171 km, Kolombiya ile 1 800 km. ve Ekvador ile 1 420 km sınıra sahip olan Peru topraklarının %2,88’i ekilebilir topraklardan oluşmaktadır.

Para: 

Peru’nun para birimi Nuevo Sol’dür. Uluslararası kodu PEN’dir.

Türkiye’ye ait kredi kartları ülkede rahatlıkla kullanılabilmektedir. Brezilya’da harcamak için beraberinizde götüreceğiniz nakit para için önerilen döviz cinsi ABD Dolarıdır.

Peru’da büyük alışveriş mağazaları ve restoranlarda dolar ile alışveriş yapmanız mümkündür. Ancak değer kaybı yaşamamanız için yerel rehberin yönlendirmesi ile döviz bozdurup alışveriş yapmanız önerilmektedir.

Fikir edinmeniz açısından, 15 Haziran 2015 tarihi itibariyle döviz kurları aşağıdaki gibidir:

1 PEN = 0.3228 USD

1 USD = 3.0975 PEN

1 PEN = 0.8371 TRY

1 TRY = 1.1858 PEN

İklim: 

Peru’da iklim kıyı bölgesi, Amazonlar ve And Dağları bölgesi arasında farklılık göstermektedir. Kıyı şeridinde hava sıcaklıkları Aralık ile Şubat ayları arasında 25°C ile 30°C arasında, Haziran ile Ağustos ayları arasında ise 15 ila 20°C arasında değişmektedir. Diğer aylarda sıcaklıklar bu sıcaklıklar arasında değişmektedir. Yüksek rakımlı And Dağları bölgesinde ise sıcaklıklar daha düşük seviyelerde bulunmakta ve hava görece daha kuru olmaktadır. Andlarda yıllık ortalama sıcaklıklar 20 ila 25°C arasındadır. Amazonlarda ise sıcaklıklar 30°C civarındadır ve hava nemlidir.

Mutfak: 

Peru’ya gideceklerin aklında tutması gereken bir başka şey de bir yemek cennetine adım atacakları. 

Peru’da gündelik yaşamı istila eden bir soru varsa o da “şimdi ne yesek?” sorusudur. 28 farklı iklim barındırdığı söylenen, Costa-Selva-Sierra ülkesi yani Kıyı-Orman-Toprak ülkesi Peru’nun aynı zamanda bir mestizo ülkesi olduğunu düşününce, Avrupa’da havalı bir şekilde füzyon diye pazarlanan şeyin Peru’nun olağan mutfak kültürünü ifade ettiğini tahmin etmek zor değil. Marine edilmiş taze çiğ balık ceviche’yi, Peru-Çin füzyonu lomo saltado’yu, devegillerden alpaka etini, gine domuzunu, ají, kinua salatası ve çorbalarını, coca yapraklarından yapılan çayı, mısır birasını ve ulusal içki pisco’yu tatmadan Peru’dan dönmeyin!

Sağlık Tedbirleri: 
Ülkenin güney ve doğu kısmı 2500 m’nin üzerinde rakımlarda bulunduğundan yüksekliğe olmayanlarda yükseklik hastalığı nüksedebilir. O nedenle bol sıvı tüketilmesi, aktif kalınması, astım hastası olanların seyahatten önce doktorlarına danışması ve ihtiyaç duydukları ilaçları yanlarına almaları önerilmektedir. Ayrıca koka çayı içmek ve koka yaprağı çiğnemek kan dolaşımını hızlandırdığı için önerilmektedir. Peru’nun Amazonlar bölgesini ziyaret edeceklerin sarıhumma aşısı yaptırmaları tavsiye edilir. Bu bölgeyi kapsamayan geziler için sarıhumma aşısı gerekmemektedir. Turistlerin musluk suyu yerine şişelemiş su içmeleri tavsiye edilir. Sivrisineklere hassasiyeti bulunan ve alerjisi olanların sinek kovucu sprey ya da tabletleri yanlarında götürmeleri tavsiye edilir. Ağrı kesici, ateş düşürücü, yara bandı gibi ihtiyaç duyabileceğiniz belirli ilaç ve malzemeleri yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir. Kronik hastalığı ya da belirli bir rahatsızlığı bulunanlar ilaçlarını almayı unutmamalıdır. Seyahat esnasında tıbbi yardıma ihtiyaç duyabileceğinizi veya ilaçlarınızı kaybedebileceğinizi göz önünde bulundurarak, düzenli kullandığınız ilaçlarınızı ve jenerik isimlerini içeren reçetenizin bir örneğini ve gerektiğinde kullanılmak üzere doktorunuzdan alacağınız, durumunuzu belirten bir raporu yanınızda bulundurunuz. Diyabet hastası iseniz Hipoglisemi ataklarına karşı yanınızda şeker veya atıştırmalık yiyecek bulundurmalısınız. Akut astım hastası iseniz yolculuktan önce havayolu şirketi ile temasa geçilip durum hakkında bilgi verilmelidir. Havayolu şirketi oksijene ihtiyaç duyulabileceği konusunda uyarılmalıdır.
Gezgine Notlar: 
Bavulunuzu mevsimlik giysilerden oluşturun; uzun yürüyüşler için rahat ayakkabı/sandaletler götürün. Olası sağanak yağışlara karşı terletmeyen bir yağmurluk ya da kompakt bir şemsiyeyi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Çay tiryakilerinin yanlarında poşet çay ve ufak termos bulundurmaları faydalı olabilir. Kahvaltıda zeytin ve beyaz peynirsiz yapamayanların da yanlarında götürmeleri tavsiye edilir. Cep telefonunuzu kullanmayı düşünüyorsanız yurtdışına çıkmadan önce hattınızı uluslararası kullanıma açtırmayı unutmayın. Çoğu mekanda ücretsiz kablosuz internet hizmeti sağlanmaktadır. Peru’da elektrik sistemi 110 Volt’tur. Priz sistemi Amerikan uçludur. Yanınızda priz adaptörü getirmeniz önerilmektedir. Peru’da kültür varlığı sayılan doğa ana (Pachamama) bebeklerinin ve benzeri öğeler bazı yerleşim birimlerinde yerel halk tarafından Pazar yerlerinde turistlere satışı gerçekleştirilmektedir. Ancak bu kültür varlıklarının ülkeden çıkarılması kesinlikle yasaktır. O sebeple alışverişlerinizde yerel rehberinize danışmanız önerilmektedir.