ŞİLİ

Neden Görülmeli: 

Dünyaca ünlü Şilili şair Neruda’nın dediği gibi Şili, Güney Amerika kıtası boyunca Pasifik Okyanusu kıyısında, ince uzun bir taç yaprağını andırırcasına uzanır. Dar ve uzun ülkede dünyanın en kurak çöllerinden buzullara, verimli ovalardan yaşlı yağmur ormanlarına, volkanlardan falezlere, And Dağları’ndan berrak ırmaklara kadar çeşitli yeryüzü şekilleri görülebilir. Okyanusla toprağın öpüştüğü dünyanın sonu diyebileceğimiz Şili’de doğa tüm hünerini sergiler. 

Şili’de Neruda’nın gizemli ormanlarında kendinizi kaybedebilir, uçsuz kıyı şeridi boyunca sörf yapabilir, dünyaca ünlü şarapların üretildiği ovalarda üzüm bağlarını gezebilir, muazzam manzaralar sunan Andlara tırmanabilirsiniz. Ülkenin başkenti Santiago’da tarihin nabzını tutar, sosyal hareketlerin ve mücadelelerin izlerine rastlayabilirsiniz. Valparaiso gibi liman kentlerinin sunduğu okyanusa açılan kent siluetleri ise size ilham verecektir. 

Ülkede Mapuçe, Aymara, Kunko, Pikunçe gibi çeşitli yerli topluluklarının yanı sıra Suriye, Lübnan ve Filistin’den göç eden Arap kökenli Şilililere de rastlamanız mümkün. Şili’de Afro-Şili toplulukları, Bask, Kore, Japon ve Çin nüfus da bulunuyor. Ülke, uzak konumu nedeniyle diğer Latin Amerika ülkeleri kadar yoğun olmamakla birlikte, Avrupa’dan da göç almıştır.

Ülkenin coğrafi ve iklimsel çeşitliliğine, yerli toplulukları ile bir arada yaşayan farklı göçmen toplulukları eklenince, dünyanın en gelişkin mutfak kültürlerinden birisi doğmuştur. Bu nedenle başkent Santiago’da karnınızı hızla doyurmadan farklı çeşitler tatmalı, 2012 yılında National Geographic tarafından hazırlanan dünyanın en iyi gıda pazarları listesine beşinci sıradan giren Mercado Central’a mutlaka uğramalısınız. Şili’den dönmeden önce kesinlikle yapılması gereken bir şey de Aconcagua ya da Colchagua gibi vadilerden birinde şarap imalathanelerini ziyaret edip dünyaca ünlü Şili şaraplarının tadına bakmak. 

Öte yandan, dünyanın sonuna kadar gelmişken aya yolculuk yapmadan olmaz diyorsanız, Valle de la Luna’ya (Ay Vadisi) gitmenizi öneririz. Adından da anlaşılacağı gibi adını aydan alan bu çöl vadi ayın yüzeyine büyük benzerlikler sergiliyor. Neruda’nın dediği gibi Şili’nin sıradağlardan dökülen siyah, kör, opak serseri taşlar toprağa yol oluyor, bize de o yoldan geçmek kalıyor.

Umuma Mahsus, Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 güne kadar vizeden muaftır.

Dil: 

Şili’nin resmi dili İspanyolca’dır. Ancak İspanyolca’nın yanında Mapudungun (Mapuche dli) ve Aymara dilleri yerli halklar tarafından konuşulmaktadır.

Nerede: 

Amerika kıtasının güneybatı kıyısında yer alan Şili, batıda ve güneyde Pasifik Okyanusu, doğuda Arjantin, kuzeydoğuda Bolivya ve kuzeyde Peru ile komşudur. Şili Cumhuriyeti, kuzeyden güneye Güney Amerika kıtası boyunca uzanmakta olup yaklaşık 4300 km uzunluktadır. Kıyı şeridi uzunluğu 6435 kilometredir. Bununla beraber ülkenin ortalama genişliği 177 kilometredir. Şili’ye ait önemli 5 ada bulunmaktadır. Bunlar; Sala y Gómez, San Félix, San Ambrosio ve bugün milli park statüsünde olan ve Şili kıyısına 670 kilometre uzaklıktaki Juan Fernandez adaları ile 3700 kilometre uzaklıkta olan ünlü Paskalya adasıdır. Şili’de yüksekliği 6000 metre’yi geçen dört dağ vardır. Bunlardan en yükseği ve aynı zamanda dünyanın en yüksek volkanı olan Ojos del Salado (6 891 metre) Atacama’dadır. 

Atacama çölü dünyanın en kurak çölü olarak kabul edilmektedir ve yaklaşık 15 milyon yaşındadır.

Para: 

Şili’nin para birimi Şili Pesosu’dur. Kısaltması CLP’dir.

Türkiye’ye ait kredi kartları ülkede rahatlıkla kullanılabilmektedir. Brezilya’da harcamak için beraberinizde götüreceğiniz nakit para için önerilen döviz cinsi ABD Dolarıdır.

Şili’de büyük alışveriş mağazaları ve restoranlarda dolar ile alışveriş yapmanız mümkündür. Ancak değer kaybı yaşamamanız için yerel rehberimizin yönlendirmesi ile döviz bozdurup alışveriş yapmanız önerilmektedir.

Fikir edinmeniz açısından, 15 Haziran 2015 tarihi itibariyle döviz kurları aşağıdaki gibidir:

1 CLP = 0.0016 USD

1 USD = 629.327 CLP

1 CLP = 0.0041 TRY

1 TRY = 240.918 CLP

İklim: 

Uzunluğuna bağlı olarak ülkede çok farklı iklim çeşitleri görülür. Kuzey’de Atacama çölü, güneyde kanalları, orta bölgelerinde Akdeniz iklimine benzer iklimi ve Patagonya’daki buzulları ile birçok iklim tipine ev sahipliği yapan Şili; iklim çeşitliliğine bağlı olarak birçok farkı tip bitki örtüsüne de sahiptir.

Yıllık ortalama sıcaklıklar kuzeyden güneye farklılık göstermekle birlikte 15°C ile 25°C arasında değişmektedir.

Mutfak: 

Şili mutfağı diğer Latin Amerika ülkelerinde olduğu gibi yerli, İspanyol ve göçmen mutfaklarından etkilenmiş bir karışım barındırır. İtalyan ve Alman mutfakları ile Fransız mutfağının etkisi de görülmektedir. Şili mutfağı özellikle deniz mahsülleriyle anılmaktadır. Ayrıca dünyaca ünlü Şili şarapları yemeklerin yanında vazgeçilmez parçalarıdır. Şili’de şarap haricinde ülkenin ulusal içkisi olan pisco da çokça tüketilen ve tercih edilen bir diğer içecektir.

Sağlık Tedbirleri: 
Ağrı kesici, ateş düşürücü, yara bandı gibi ihtiyaç duyabileceğiniz belirli ilaç ve malzemeleri yanınızda bulundurmanız tavsiye edilir. Kronik hastalığı ya da belirli bir rahatsızlığı bulunanlar ilaçlarını almayı unutmamalıdır. Seyahat esnasında tıbbi yardıma ihtiyaç duyabileceğinizi veya ilaçlarınızı kaybedebileceğinizi göz önünde bulundurarak, düzenli kullandığınız ilaçlarınızı ve jenerik isimlerini içeren reçetenizin bir örneğini ve gerektiğinde kullanılmak üzere doktorunuzdan alacağınız, durumunuzu belirten bir raporu yanınızda bulundurunuz. Diyabet hastası iseniz Hipoglisemi ataklarına karşı yanınızda şeker veya atıştırmalık yiyecek bulundurmalısınız. Akut astım hastası iseniz yolculuktan önce havayolu şirketi ile temasa geçilip durum hakkında bilgi verilmelidir. Havayolu şirketi oksijene ihtiyaç duyulabileceği konusunda uyarılmalıdır.
Gezgine Notlar: 
Bavulunuzu mevsimlik giysilerden oluşturun; uzun yürüyüşler için rahat ayakkabı/sandaletler götürün. Olası sağanak yağışlara karşı terletmeyen bir yağmurluk ya da kompakt bir şemsiyeyi yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Çay tiryakilerinin yanlarında poşet çay ve ufak termos bulundurmaları faydalı olabilir. Kahvaltıda zeytin ve beyaz peynirsiz yapamayanların da yanlarında götürmeleri tavsiye edilir. Cep telefonunuzu kullanmayı düşünüyorsanız yurtdışına çıkmadan önce hattınızı uluslararası kullanıma açtırmayı unutmayın. Çoğu mekanda ücretsiz kablosuz internet hizmeti sağlanmaktadır. Şili’de elektrik sistemi 220V’tur. Hem iki yuvarlak uçlu fiş, hem de 3 yassı uçlu fişler kullanılmaktadır. Bu nedenle adaptör gerekmemektedir. Şili’ye girerken yanınızda kesinlikle tohum, kabuklu, kuru veya yaş meyve ve sebze bulundurmayınız. Gümrük görevlileri bu konuda son derece katı kontroller ve yaptırımlar uygulamaktadırlar.