Tur Slider

Transsibirya Ekspresi İle Efsane Yolculuk: Rusya & Tataristan & Moğolistan

Transsibirya Ekspresi İle Efsane Yolculuk: Rusya & Tataristan & Moğolistan | 30 TEMMUZ - 13 AĞUSTOS 2018

Moskova’dan başlayan, Sibirya ovalarından, muazzam Baykal Gölü’nün maviliklerinden, Moğol Bozkırlarına uzanan unutulmaz bir maceraya hazır mısınız?  UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan birçok tarihi eser, Baykal Gölü’nde muhteşem bir tekne gezisi, Moğolistan’da yurt çadırlarında konaklama, Balalayka melodileri eşliğinde keyifli manzaralar, değişik lezzetler. Dünyanın üçte birini keşfedeceğiniz hayatınızın yolculuğuna davetlisiniz!

Gezi Programı: 
1.GÜN (30.07.2018) İSTANBUL – ULANBATOR 


Saat 17:00de Atatürk havalimanı dış hatlar gidişte buluşma. Bilet ve bagaj işlemlerinin ardından Türk Havayolları’nın TK432 sefer sayılı uçuşu ile saat 19:10’da Ulan Bator’a hareket. Uçakta geceleme.

2.GÜN(31.07.2018) ULANBATOR

Yerel saatle saat 10:05de Ulanbator’a varışımızı takiben Ulan Bator şehir turumuza başlıyoruz. Gandan Manastırı ve 25 metrelik devasa Buda Heykelini, Cengiz Han Meydanı ve çevresini gördükten sonra Ulusal Müze’yi ziyaret edeceğiz. Lokal bir restoranda alacağımız öğle yemeğimizin ardından, Moğol yaşantısını birebir göreceğimiz ve yaşayacağımız Yurt Çadırlarının bulunduğu bölgeye gidiyoruz. Konaklamamızı bu gece bir Moğol Göçmeni gibi Gercamp adı verilen Yurt Çadırlarında yapacağız.

3.GÜN(01.08.2018) ULAN BATOR–MOĞOL ALPLERİ–GÖKTÜRK YAZITLARI–
TONYUKUK ABİDESİ

Gercamp’ta alacağımız kahvaltının ardından , Moğolistan’ın ortalarında yer alan vadileri keşfetmek üzere hareket ediyoruz. Otobüs yolculuğumuz sırasında bölgenin en güzel kırsal manzaralarını görme imkanına sahip olacağız. Ulan Bator’un güneyinde 2 saat mesafedeki UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Göktürk Kaya Yazıtlarının en önemlilerinden biri olan Tonyukuk Abideleri’ni göreceğiz. Ardından Moğol yaşamının tarihçesi, yemekleri, Moğol göçebelerinin günlük yaşamlarının sergilendiği bir etkinliğe katılacağız. Öğle yemeğimizi Moğol usulü lokal bir restoranda alacağız. Moğol bozkırlarında keyifli vakit geçirdikten sonra akşam yemeğimizi lokal bir restoranda alıyor ve Ulan Bator tren garına transfer oluyoruz. Trans Sibirya treninde kendimize ait vagonumuza yerleşiyoruz. Maceralı Trans Sibirya tren yolculuğumuza başlıyoruz. Konaklama trenimizde.

4.GÜN(02.08.2018) TRANS SİBİRYA TRENİ – ULAN UDE

Sabaha karşı siz kompartımanınızda dinlenirken trenimiz Moğolistan’ın sınır istasyonu Suchebaatar ve Rusya’nın sınır istasyonu Naushki de çıkış ve giriş işlemlerinden sonra trenimiz Ulan Ude’ye doğru hareket ediyor. Tüm gün tren yolculuğumuz sırasında kahvaltı öğle ve akşam yemeklerimizi trende alacağız. Akşam saatlerinde Ulan Ude’ye varıyoruz ve buradaki otelimize transfer oluyoruz. Konaklama otelimizde.

5.GÜN(03.08.2018) ULAN UDE 


Otelde alacağımız kahvaltının ardından şehir turu için hareket ediyoruz. Sovyet Meydanı, Arbat Caddesi ve 42 tonluk ağırlığı ile dünyanın en büyük Lenin büstü , Ulan Ude’nin tarihi ahşap evleri göreceğimiz yerler arasında. Şehir merkezinde öğle yemeğimizi aldıktan sonra Rusya’da Budizm’in merkezi kabul edilen Ivalgisnki Dacan Tapınağını ziyaret ediyoruz. Klasik Buda tapınaklarından farklı olan bu kompleksi gezdikten sonra şehir merkezine dönüyor ve lokal bir restoranda akşam yemeğimizi alıyoruz. Yemeğin ardından tren garına transfer oluyoruz. Konaklama trenimizde.

6.GÜN(04.08.2018) IRKUTSK – BAYKAL GÖLÜ

Sabah erken saatte kompartımanda alacağımız sabah kahvesinin ardından Irkutsk’a varış Yanımıza gerektiği kadar eşya alarak trenimizden ayrılıyoruz. Şehir merkezinde alacağımız kahvaltının ardından Baykal Gölü’ne hareket ediyoruz. Dünyanın en büyük tatlı su rezervine sahip olan Baykal Gölü aynı zamanda Dünyanın en derin gölü ünvanına sahiptir. Uzunluğu 640 km , genişliği 100 km’yi bulan gölün en derin noktası 1642 km’ye kadar ulaşır. Bu özelliği ile rekorlar kıran göl , yeryüzünün tatlı su toplamının %20’sini içerir. Baykal Gölü flora ve fauna bakımından da önemli bir zenginliğe sahiptir. Yapıllan tespitlere göre gölde 1700 çeşit bitki ve hayvan yaşamaktadır. Bunların yaklaşık 1083 tanesi dünyanın hiçbir yerinde benzerine rastlamayan cinste yaşamlardır.Aracımız ile yaklaşık bir saat mesafedeki Litsvyanka köyüne geliyor ve Baykal Gölünde keyifli bir tekne turu gerçekleştiriyoruz. Öğle yemeğimizi göl kenarında alacağız. Sonrasında burada bulunan butik otelimize yerleşiyoruz. Akşamüzeri göl kıyısında yürüyüş yapabilir , köy pazarını gezerek yerel hayatı keşfedebilirsiniz. Konaklama otelimizde.

7.GÜN(05.08.2018) IRKUTSK

Otelde alacağımız kahvaltının ardından , İrkutsk şehir turu için hareket ediyoruz . Rusya’nın Çin ve Moğolistan ile ticaretinde önemli bir yere sahip , renkli gece yaşamı nedeni ile “Sibirya’nın Paris’i” diye adlandırılan İrkuts şehrinde yapacağımız turumuzun ardından lokal bir restoranda öğle yemeğimizi alıyor ve şehrin eski bölgesinde ahşaptan yapılmış evlerin bulunduğu sokakları gezecek ve burada Dük Volkhonski’nin ahşap evinde klasik müzik dinletisine katılacağız. Konserin ardından tren garına transfer oluyoruz. Konaklama trenimizde.

8.GÜN (06.08.2018) KRASNOYARSK

Sabah erken saatlerde Krasnoyarsk’a varıyoruz. Şehir merkezinde alacağımız kahvaltının ardından şehir turumuza başlıyoruz. Sovyet döneminin kapalı şehirlerinden olan Krasnoyarsk Yenisey Nehri kıyısında yer alıyor. Yenisey , Kuzey Buz Denizine dökülen en büyük nehir olma özelliğine sahiptir. Lokal bir restoranda alacağımız öğle yemeğinin ardından , buradaki otelimizde birkaç saat dinleniyoruz. Akşam yemeğini şehir merkezinde aldıktan sonra tren garına transfer oluyoruz. Konaklama trenimizde.

9.GÜN(07.08.2018) NOVOSİBİRSK

Trende alacağımız kahvaltının ardından Novosibirsk’e varıyoruz. Yanımıza gerektiği kadar eşya alarak trenden ayrılıyoruz. Novosibirsk 1,5 milyon nüfusu ile Rusya’nın en büyük üçüncü şehri , Sibirya bölgesinin ise en büyük şehridir. Novosibirsk’te yapacağımız şehir turumuz sırasında ; Lenin Meydanı , Rusya’nın en büyük opera binası , yerel Pazar , Trans Sibirya ekspresinin gelişimini ve tarihi vagonlar ile ilgi çekici buharlı trenleri görebileceğimiz Trans Sibirya Demiryolu müzesi gibi önemli noktaları ziyaret edeceğiz. Lokal bir restoranda alacağımız öğle yemeğinin ardından otelimize transfer oluyor ve yerleşiyoruz. Akşam yemeğimizi aldıktan sonra Novosibirsk caddelerini keşfe çıkabilirsiniz. Konaklama otelimizde.

10.GÜN(08.08.2018) NOVOSİBİRSK

Otelde alacağımız kahvaltının ardından Novosibirsk’in 30km dışında bulunan akademi şehri Akademgorodok’a hareket ediyoruz. Bütün bilim dallarının temsil edildiği ve “ Bilimin Vatikanı” olarak adlandırılan Akademgorodok dünyanın bilinen tek bilim şehridir. Buradaki gezimize Guiness rekorlar kitabına dünyanın en bilimsel caddesi olarak girmiş olan Lavrentiev Caddesi ile başlayacağız. Arkeoloji ve Etnoografi Enstitüsü’nde bulunan Arkeoloji Müzesini ziyaret ediyor Akademisyenler Evi’nde öğle yemeğimizi alıyoruz. Son olarak burada sergilenen “ Eski Trans Sibirya Trenleri Açık Hava Müzesi”ni görüyor ve Novosibirsk’e geri dönüyoruz. Akşamüzeri Rus usulü semaver çay seromonisini görmek üzere bir çay evine gideceğiz. Gezilerimizin bitiminde tren garına transfer oluyoruz. Akşam yemeği ve konaklama trenimizde.

11.GÜN(09.08.2018) YEKATERİNBURG

Trende alacağımız kahvaltı sonrası , öğle saatlerine kadar Sibirya steplerinde Urallar’a doğru seyahatimiz devam edecek.Öğle saatlerinde Yekaterinburg’a varıyor ve buradaki otelimize yerleşiyoruz. Öğle yemeğimizi otelde aldıktan sonra şehir turu için hareket ediyoruz. Çar Petro tarafından 1723 yılında kurulan bu şehir ,Ural Bölgesi’nin başkenti olup Rusya’nın önemli finans , endüstri ve kültür merkezlerinden biridir. Şehir turumuz sırasında ; 1918’de son çar 2.Nikolay ve ailesinin öldürüldüğü yerde yapılan “ Kan Üstündeki Katedral” ve Rusya’nın yeni kutsal sembollerinden Yedi Şapelli Ganina Yama göreceğimiz önemli yerler arasında. Akşam yemeğimizi lokal bir restoranda aldıktan sonra otelimize dönüyoruz. Konaklama otelimizde.

12.GÜN (10.08.2018) YEKATERİNBURG

Kompartımanımızda alacağımız kahvaltının ardından , Jeoloji Müzesi’ni ziyaret etmek üzere hareket ediyoruz.  Müze ziyaretimizin ardından şehrin dışında bulunan Berezovsky Kasabası’na doğru yola çıkıyoruz. Rusya’nın ilk altının çıkarıldığı maden ocaklarının bulunduğu kasabada , bir altın madenini ziyaret edecek ve altının çıkarılışı ile ilgili bilgiler alacağız. Sonrasında ise keyifli bir deneyim sizleri bekliyor ; kendi altınınızı bulmak için altın avına çıkacağız. Bu keyifli tecrübenin ardından öğle yemeğimizi alıyor ve şehir merkezine dönüyoruz. Akşam yemeğine kadar alış veriş ve keşif için serbest zamanımız olacak. Lokal bir restoranda Akşam yemeğimizi aldıktan sonra tren garına transfer oluyoruz. Konaklama trenimizde.

13.GÜN(11.08.2018) KAZAN

Sabah trende alacağımız kahvaltının ardından , trenimiz Tataristan;’ın başkenti Kazan’a varıyor. Varışımızı takiben şehir turumuza başlıyoruz. Tarihi oldukça eskilere dayanan bu güzel şehirde ; Tatar Camileri , Ortodoks Katedrali , UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Kazan Kremlin’i , Kul Şerif Cami , Süyümbike Kilisesi göreceğimiz yerler arasında. Tatar mutfağının değişik lezzetlerini tadabileceğimiz öğle yemeğimiz sırasında yemek tariflerini ve yemeklerin yapılışını görme imkanına sahip olacağız. Yemeğimizin ardından Kazan’ın trafiğe kapalı ünlü caddesi Bauman’da alışveriş ve keşif için serbest zaman. Akşam yemeğimizi lokal bir restoranda aldıktan sonra tren garına transfer oluyoruz. Konaklama trenimizde.

14.GÜN(12.08.2018) MOSKOVA

Trende alacağımız kahvaltının ardından  Moskova’ya varıyor ve Trans Sibirya treninden ayrılıyoruz. Varışımızı takiben yapacağımız şehir turumuzda ; Tverskaya Caddesi , Parlamento Binası , Bolşoy Tiyatrosu , Lubyanka Meydanı , KGB Merkez Binası , Kurtarıcı İsa Kilisesi ve Meclis Binası göreceğimiz önemli yerler arasında . Şehir merkezinde alacağımız öğle yemeğinin ardından buradaki otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

15.GÜN(13.08.2018) MOSKOVA -İSTANBUL

Otelde alacağımız kahvaltının ardından,odalarımızı boşaltıyor ve Moskova turumuza Kremlin ve Katedral ile devam ediyoruz. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Kremlin Sarayı, Kızıl Meydan ve altın kaplamalı kubbeleri ile meşhur katedralleri göreceğimiz turumuza başlıyoruz. Turumuzun bitiminde lokal bir restoranda öğle yemeğimizi alıyor ve ünlü şair Nazım Hikmet’in mezarını ziyaret ediyoruz. Sonrasında havalimanına  transfer oluyor ve Türk Havayolları’nın TK416 sefer sayılı uçuşu ile saat 20:30’da İstanbul’a hareket ediyoruz. Saat 23:45’te İstanbul’a varış.Turumuzun sonu.

Konaklama: 

TRANSSİBİRYA TRENİ

Rus Demiryollarına ait Transsibirya treninde misafirlerimiz için özel vagon kiralanmaktadır. Ekonomi kabinlerin bulunduğu vagonda 9 adet kompartıman , mevcuttur. Her bir vagonun 2 görevlisi bulunur . Kahvaltı , çay –kahve servisi , temizlikten sorumludur.

EKONOMİ KOMPARTIMAN ÖZELLİKLERİ

Ekonomi kompartımanların bulunduğu vagonlar’da 8 Adet kompartıman bulunur. Her vagonun başında ve sonunda ortak kullanımlı WC mevcuttur.
Her kompartımanda en az 1 , en fazla 4 kişi konaklayabilir.İki adet karşılıklı tek kişilik yatak , üçüncü ve ya dördüncü kişiler için üstten açılan ranza yataklar mevcuttur.Merkezi sistem soğuk ve sıcak havalandırma tren hareket halindeyken çalışmaktadır. Her kompartımanda traş makinesi ve şarj aletleri için 220 v elektrik girişli prizler bulunmaktadır.

Vize: 

Rusya, yeşil pasaportlar dahil tüm pasaportlara vize istemektedir. Rusya’ya giriş için tur bitiminden itibaren en az 6 ay geçerliliği olan ve hiçbir şekilde zedelenmemiş, dikişlerinde herhangi bir sökülme olmayan pasaport gereklidir. Vize için iki resim, pasaport ve orijinal davetiye gerekmektedir. 

Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.

Fiyat: 

4 KİŞİLİK KOMPARTIMANDA KİŞİBAŞI :   5099  Euro (Otel konaklaması 2 adet odada)
3 KİŞİLİK KOMPARTIMANDA KİŞİBAŞI :   5649  Euro (Otel konaklaması 3 kişilik odada)
2 KİŞİLİK KOMPARTIMANDA KİŞİBAŞI :   6149  Euro (Otel konaklaması 2 kişilik odada)
1 KİŞİLİK KOMPARTIMANDA KİŞİBAŞI :   9249  Euro (Otel konaklaması  single odada)

ÜCRETE DAHİL OLAN HİZMETLER ;

 • Ulan Ude – Moskova’ya kadar Trans Sibirya treninde seçtiğiniz kategori kompartımanda konaklama
 • İstanbul – Ulanbator\ Moskova -İstanbul Arası Ekonomi Sınıfı Thy Uçuşlar
 • Ulan Bator  - Ulan Ude arası Trans Mongolia yataklı kompartıman tren bileti
 • Moskova’da 1 gece 5*’lı otelde oda kahvaltı konaklama
 • Ekaterinburg’ta 1 gece 4*’lı otelde oda kahvaltı konaklama
 • Novosibirsk’te 1 gece 4*’lı otelde oda kahvaltı konaklama
 • Krasnoyarsk’ta 4*’lı otelde günlük oda kullanımı
 • İrkutsk- Letviyanki Köyü’nde Baykal Nehri kıyısında butik otelde 1 gece oda kahvaltı konaklama
 • Moğolistan’da 1 gece Gercamp ( Yurt Çadırları) ‘da 1 gece oda kahvaltı konaklama
 • Programda belirtilen tüm transferler
 • Programda belirtilen tüm geziler ve ören yeri girişleri
 • Programda belirtilen tüm kahvaltı , öğle , akşam yemekleri
 • Tren seyahati sırasında , çay , kahve , içecek ikramları
 • Lokal rehberlik hizmetleri
 • Tur boyunca profesyonel Türkçe tur lideri  hizmeti
 • Türsab Zorunlu mesuliyet sigortası

ÜCRETE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER :

 • Yurt dışı çıkış harcı ( ilgili bankalara ve ya havalimanındaki maliye veznesine yatırabilirsiniz)
 • Bahşişler kişibaşı 150 Euro olup tur esnasında toplanacaktır
 • Yemeklerde  alınan içecekler
 • Kişisel harcamalar ve otel ekstraları
 • Fazla bagaj ücreti
 • Seyahat sağlık sigortası
Ödeme Koşulları: 

ÖDEME ŞARTLARI :
Kayıt esnasında           :  %50
Harekete 45 gün kala :  %50

İPTAL ŞARTLARI :Yolcunun kişibaşı ödeyeceği tutardır

Turun hareketine

61 gün kala   tur ücretinin % 50si ödenir
60 – 45 gün kala tur ücretinin    % 75i ödenir.
45 – 00 gün kala tur ücretinin   % 100 ödenir