Küba’nın rom dışında gizli silahı: Bira

Aytek Soner Alpan /04.11.2021

Küba’yı keşfettiğiniz sıcak bir günde serinlemek ihtiyacı hissettiğinizde Küba’nın bol şekerli kokteyllerinden içmek istemiyorsanız, bu gibi durumlarda evrensel bir kurtarıcı olan bira devreye sokulabilir.

Siz buz gibi bir biranın yaratacağı ferahlığa ulaşmak isterken zor bir soruyla karşılaşabilirsiniz: ¿Bucanero o Cristal? Bucanero ve Cristal Küba’da en sık karşınıza çıkacak iki bira markası. Her ikisi de Küba’nın kendi ürettiği biralar. Peki aradaki fark nedir?

Evlution Nutrition ENGN Shred Pre Workout & Fat Burner | Bodybuilding.com hulkroids The Blueprint to Mass: Old-School Nutrition Done Right

Bizim Ada ile

benzersiz Küba

Gelin Küba denince rom ve romlu kokteyller kadar akla gelmeyen ancak adanın iddialı olduğu biralara daha yakından bakalım:

Küba’nın yerli biralarının kalitesi hep yüksek olageldi. Bu nedenle yabancı marka biralar ciddi şekilde fiyat rekabeti yaratmalarına rağmen Küba piyasasına girmekte bir hayli zorlandılar. Bugün Küba’da çok sayıda yabancı bira markası bulunmasına karşın, Kübalıların öncelikli tercihinin adanın kendi mamülü biralar olduğunu söylemek mümkün.

Küba’nın ürettiği çeşitli bira markaları şunlar: Tinima, Mayabe, Cacique, Cristal ve Bucanero. Bunlar içinde en popülerleri ve en kalitelileri yukarıda da söylediğimiz gibi Cristal ve Bucanero. Cacique ve Mayabe de Kübalılar arasında oldukça popüler. Fiyat/kalite açısından bakıldığında bu iki biranın gayet tercih edilir olduğunun altını çizmemiz gerekiyor. Cacique %4,5’lik alkol oranına sahipken, Mayabe %4’lük alkol oranı ile daha hafif bir bira. 

Gelelim Küba’da bira piyasasının ağır toplarına!

Öncelikle Cristal…

Keskin ve temiz aroması ile Cristal için Küba piyasasının en popüler ve en çok tüketilen birası desek yanlış olmaz. “Küba’nın favorisi” olarak kendisini tanıtan Cristal, 90 yıla yaklaşan tarihiyle Küba’da üretilen en eski bira markası olma özelliğini de taşıyor. Cristal’in sloganı tadını tam olarak yansıtıyor: “Net, hafif ve leziz.”

Cristal’in özgün ancak hafif lezzetinin, parlak açık altın sarısı görünümünün adanın cam gibi tropikal sularıyla buluşan Kübalı tutkusundan ilham aldığını söylemek pekala mümkün. Holguín’de Cervecería Bucanero S.A tesislerinde üretilen Cristal’in amblemi, Küba’nın ulusal sembollerinden biri olan kraliyet palmiyesi. Malt, doğal kaynak suyu ve şerbetçiotu kullanılarak hazırlanan Cristal, 4,9 derecelik alkol oranı ile sıcak yaz günlerinde ağız kuruluğunu gidermek ve keyif yapmak için ideal.

Peki ya Bucanero?

Bucanero, adını korsanlık aktivitelerine katılan ve bir çeşit paralı asker diyebileceğimiz Karayip korsanlarından alıyor. Sembolü de zaten bu nedenle bir korsan olan Bucanero Fuerte, Küba’nın gerçekten gizli bir hazinesi. Güçlü aroması olan bu gövdeli bira, en iyi kalite koyu malta Küba’nın en önemli ürünlerinden olan şeker dokunuşu ile hazırlanıyor. Kahverengine çalan rengiyle ve %5,4’lük alkol oranıyla Bucanero diğer Küba biralarından hemen ayrılıyor.

Kübalıların domino oynarken, arkadaşlarla sohbet ederken ya da beyzbol izlerken içmeyi en sevdiği biranın Bucanero olduğunu söylemek mümkün.

Buraya kadar anlattığımız aslında Bucanero Fuerte. Yeterince şanslıysanız, piyasada zaman zaman bir kuyruklu yıldız gibi belirip sonra bir süreliğine kaybolan Bucanero Max’a da denk gelebilirsiniz. %6,5’lik alkol oranına sahip Bucanero Max, nadiren piyasaya sunuluyor ve son derece aromatik bir tada sahip.

ABD ablukasını aşabildikleri oranda Küba biralarına dünya piyasasında da rastlamak mümkün olabiliyor. Cristal, Palma Cristal; Bucanero ise Cubanero ismiyle uluslararası piyasada satışa sunuluyor.

Küba’nın şu anki bira üretim kapasitesi yıllık 20 milyon kutu civarında ancak Küba birasına olan gerçek talebin 30 milyon kutuyu aştığı tahmin ediliyor. Bu nedenle Küba üretim kapasitesini biralarının kalitesini düşürmeden ve çeşitliliğini artırarak yükseltmek arayışında.

Afiyet olsun…

¡Salud!