Küba'yı ziyaret etmek için 6 neden

Küba’yı ziyaret etmek için 6 sebep

Aytek Soner ALPAN / 09.08.2021

1. Küba, ziyaret edebileceğiniz en özgün yerlerden biri 

Latin Amerika’yı, hatta tüm Karayipleri karış karış gezmiş olabilirsiniz. Yine de Küba’yı ziyaret ettiğinizde kendinizi hayranlıkla karışık bir hayretle dolaşırken bulacaksınız. Küba’ya ayak bastığınız an, ada özgün koşullarından ve kompleks tarihinden dolayı sizi başka bir döneme götürecek. Siyasal tercihleri ve egemenliğine saygı talep ettiği ve bu konuda ısrar ettiği için ABD’nin ablukasının yarattığı ağır koşullar altında yaşamak durumunda kalan Küba, bu durumun yarattığı olumsuzluklara rağmen başardıklarıyla sizi başka bir dünyayı düşlemeye zorluyor.

Bizim Ada ile

benzersiz Küba

Bizim Ada Turizm, Küba turist vizesi düzenleme konusunda Küba Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiştir.

Bizim Ada Turizm, Küba turist vizesi düzenleme konusunda Küba Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiştir.

✓ 40 USD

✓ Sadece pasaport fotokopisi/görüntüsü

✓ Kişisel başvuruya gerek kalmadan

✓ Aynı gün hazır

2. Yaşayan bir müze

Sömürge dönemi İspanyol mimarisi, 1950’lerden kalma “vintage” Amerikan arabalarıyla ilk bakışta Küba yaşayan bir müzeyi andırıyor. Bu ilk izlenimin üzerine doğru tur liderleri ve rehberlerle birlikte Küba’nın katmanlı ve hala inşa edilmekte olan tarihini koyduğunuzda tadından yenmeyecek bir kültür turunun içinde buluyorsunuz kendinizi. Hele de Küba’nın 16. yüzyıldan günümüze uzanan tarihi, hala yazılmakta olan tarihi ile birleştirildiğinde…

3. Bembeyaz kumlar, masmavi sular, el değmemiş doğa 

Küba’nın bir ada olması kuşkusuz akla ilk başta kıyı şeridini getiriyor. Bembeyaz kumlarla kaplı, kristal berraklığında turkuaz sularla buluşan sahil şeridi Küba’yı dünyanın en iyi plajlarına sahip ülkelerinden biri yapıyor. Ancak kıyı şeridi dışında da Küba zengin bir doğaya sahip. Sade bir ziyaretçi olarak gittiğinizde zenginliği ile sizi büyüleyen Küba’nın doğası, dağcılık, dalış, doğa yürüyüşü ya da kano ile ilgilenenler için en iyisini vaat ediyor. Küba sadece bu adada rastlanan pek çok bitki ve hayvan türüne de ev sahipliği yapıyor.

4. Dünyanın en kaliteli romu ve purosu, ucuz bira da cabası

Küba üretiminin her aşamasında geleneksel yöntemlere sonuna kadar bağlı kaldığı ve dünyadaki en iyi ham maddeleri kullanarak ürettiği rom ve puroda dünyanın tartışmasız en iyisi… Küba’ya gitmişken bu lezzetleri deneyimlemek mümkün. Romla yapılan envai çeşit kokteylden bahsetmeye gerek bile yok. Kendinizi dünyanın her köşesinde içecek menülerine girmiş olan mojito ve Cuba libre ile sınırlamazsanız, yepyeni lezzetler sizi bekliyor demektir.

Bira sevenler üzülmesin. Küba’nın kendi ürettiği ve son derece lezzetli iki birası mevcut. Koyu renk ve alkol oranı yüksek sert bira sevenler için Bucanero, daha hafif ve parlak sarı bira sevenler için Cristal’i öneriyoruz. Küba sıcağına karşı bire bir… 

5. Müzik, dans ve eğlence

Küba, müziği seviyor. Üstelik çok da iyi icra ediyor. Bu nedenle Küba, Afrika, İspanyol, Latin ve Karayip kültürünü harmanlayarak pek çok müzik türünün ya doğum ya da gelişim yeri olagelmiş bir coğrafya. Salsa, rumba, merengue, bachata, samba, mambo…  Buna cazdan rap müziğe ve hatta DJ performanslarına uzanan geniş bir yelpazeyi ekleyin. Ritim ve armoni, Küba’nın damarlarında dolaşıyor. Böyle olunca dans da beraberinde geliyor. Hayatın ritminin salsa olduğu Küba’da sayısı sonsuza uzanan müzik türünün her birinin kendi dans figürleri ve kültürü mevcut. Kübalılar çoğu zaman konuya hakim dans severlerin dahi cesaretinizi kıracak kadar iyi dans etseler de bunu bir fırsata çevirip neden küçük bir salsa ya da bachata dersi almayasınız ki? İster ustasından ister ziyaret ettiğiniz yerel Casa de la Musica ya da Casa de la Trova’daki gönüllü Kübalılardan… 

6. Dijital detoks fırsatı

Eğer rutin gündemlerinizden uzaklaşmak ve kısa bir süre için dahi olsa “fişi çekerek” izole olmak istiyorsanız, Küba mükemmel bir tercih. Bu durum zaman zaman “eyvah evde ne kaçırıyorum acaba” temalı küçük panik ataklara neden olabilse de aslında Küba’yı ziyaret için en iyi nedenlerden biri. Küba, ABD ablukası nedeniyle internete erişimin zor olduğu bir ülke. Bu konuda son yıllarda ciddi gelişmeler kaydettiyse de Küba hala telefonunuza gömülme ihtiyacı hissetmeden birlikte seyahat ettiğiniz dostlarınızla sohbet ederek vakit geçireceğiniz bir yer. 

İyi seyahatler… 

Evet, adımızın esin kaynağı olan Küba demek Bizim Ada demek. Hayallerin adası Küba’ya yapacağınız muhteşem bir turu en iyi program en iyi fiyat garantisi ile sunuyoruz!

Haydi, Küba sizi bekliyor! Bu macerada bize katılın…