Küba’da Wi-Fi var mı?

Küba’da internet konusunda bilmeniz gerekenler

Aytek Soner ALPAN / 20.11.2020

“Küba’da Wi-Fi ile internete bağlanabilecek miyim? Onu geçtim Küba’da internet var mı ki?”

İnternete neredeyse bağımlı olduğumuz günümüzde Küba’yı ziyaret edeceklerin en çok sorduğu sorular arasında bu iki soru mutlaka yer alıyor.

Öncelikle her iki sorunun yanıtı da “evet” ama Küba’da internet kelimenin tam anlamıyla “netameli” bir konu. Burada Küba konusunda bilmeniz gerekenleri bir araya getirmeye çalıştık. 

1. Küba’da internet var mı? İnternet hizmetini kim sağlıyor?

Küba’da internet ve Wi-Fi mevcut ama ulaşım, Küba’nın maruz kaldığı ABD saldırganlığı nedeniyle kısıtlı, hızı ve bant genişliği düşük. Küba standartları düşünüldüğünde hala pahalı bir hizmet. Hem turistler hem de Kübalılar için. Bunun nedenleri ayrı bir blog yazısı olarak ele alacağız. 

Küba’da tüm telekomünikasyon hizmetleri bir kamu kuruluşu olan Empresa de Telecomunicaciones de Cuba (ETECSA, okunuşu: eteksa) tarafından veriliyor. Dolayısıyla, internet sağlayıcısı da ETECSA. Yakın zamanda Küba, özel işletmelerin kendi internet altyapılarını oluşturabilmelerine izin verdi ancak bunun hayata geçmesi için zamana ihtiyaç var.

Bizim Ada ile

benzersiz Küba

 

Bizim Ada Turizm, Küba turist vizesi düzenleme konusunda Küba Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiştir.

Bizim Ada Turizm, Küba turist vizesi düzenleme konusunda Küba Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiştir.

✓ 40 USD

✓ Sadece pasaport fotokopisi/görüntüsü

✓ Kişisel başvuruya gerek kalmadan

✓ Aynı gün hazır

2. İnternete nasıl bağlanacağız? 

İnternete bağlanabilmek için her koşulda NAUTA kartına ihtiyacınız olacak. NAUTA kartını tüm ETECSA ofislerinden satın alabilirsiniz. Eğer otelde kalıyorsanız, bu kartları otel resepsiyonlarından edinmeniz de mümkün. Yalnız bu konuda iki uyarımız olacak. Bunlardan ilki, oteller kartları daha pahalıya satmakta… İkincisi de yeni bir uygulama ile ilgili: Kimi otellerin sattıkları kartlar sadece kendi Wi-Fi’larına bağlanmanıza yarıyor. Başka yerde bu kartlarla bağlanamıyorsunuz. Bu nedenle başka mekanlarda internet bağlantısına ulaşabilmek için otellerden kart alırken dikkat etmek gerekiyor.

En yaygın yöntemle başlayalım: 

Adım 1: Nauta kartı edinin

Güncel fiyatları şu şekilde: 

30 dk’lık kart: 0.50 CUC 

1 saatlik kart: 1.00 CUC 

5 saatlik kart: 5.00 CUC 

KÜBA’DA PARA meselesini  ayrı bir blog yazısında ele almıştık.

“KÜBA’DA İNTERNET NEDEN PAHALI?” sorusunu ayrı bir blog yazısında ele almıştık.

Adım 2: Bir internet bağlantı noktasına (hotspot) gidin 

Küba’da internete girebilmeniz için kamusal alanlarda kimi bölgeler bulunuyor. Bulunduğunuz mahallede insanların ellerinde cep telefonları, tabletler veya dizüstü bilgisayarlarla toplandıkları alanlar göreceksiniz. Genellikle bu alanlar mahallenizdeki park ya da meydanlar oluyor. Eğer bireysel olarak değil de turlarımıza katılarak Küba’ya gittiyseniz, tur lideriniz size bu noktalara ulaşmanız konusunda yardımcı olacaktır.

Kısa zaman önce Kübalılar başta Havana olmak üzere büyük şehirlerde evlerine de internet bağlatmaya başladılar. Dolayısıyla eğer bir “casa”da konaklıyorsanız, pansiyon sahibinize evinizde internet bağlantısı olup olmadığını sorabilirsiniz. Evlerde internete erişimin olması hala çok yaygın bir uygulama değil. Evlerdeki bağlantılarda da yukarıda Adım 1’de almanızı söylediğimiz NAUTA / ETECSA kartına ihtiyacınız olacak. Yani her durumda öncelikle bu kartı edinmelisiniz. 

İnternete bağlanabileceğiniz güncel hotspot adreslerine buradan ulaşabilirsiniz.

Adım 3: Mobil cihazınızla internete bağlanın

Mobil cihazınızın Wi-Fi bağlantısını aktif hale getirdiğinizde cihazınız konumunuzda çok sayıda olmayan bağlantı keşfedecektir. WIFI_ETECSA isimli bağlantı üzerinden internet erişimi sağlamaya çalıştığınızda karşınıza şöyle bir arayüz çıkacak:

Şimdi edindiğiniz karta geri dönme zamanı. Kartın arka yüzünde “CLAVE – PASSWORD” satırındaki gri bölgeyi itinayla kazıdığınızda (zira altından çıkan numaralara zarar vermemek gerekiyor) telefonunuzda açılan sayfada kullanacağınız şifreye ulaşmış oluyorsunuz. Kartın üst satırındaki numara, kullanıcı adınız, alt satırındaki kazıdığınız ise şifreniz olacak.

Bu bilgileri login ekranına girip “Aceptar” tuşuna bastığınızda internete bağlandınız demektir. İnternete bağlandığınızda, bu arayüzde bir sayaç çıkacak ve kotanızdan geriye doğru saymaya başlayacaktır. Yani 1 saatlik bir kartla bağlandıysanız, 59:59’dan geriye sayan bir kronometre göreceksiniz ekranda. Artık bu ekrandan çıkabilir. İstediğiniz applikasyona geçebilirsiniz. İster tarayıcınıza, ister sosyal medyaya, isterseniz WhatsApp’a.

Bağlantı hızı alıştığımızdan düşük olduğu için sosyal medyaya video ya da fotoğraf yükleyecekseniz, bu düşündüğünüzden daha uzun sürebilir. 

“KÜBA’DA İNTERNET BAĞLANTI HIZI NEDEN DÜŞÜK?” sorusunu ayrı bir blog yazısında ele almıştık.

Adım 3,5: Eğer login ekranı / arayüzü açılmadıysa… 

Mobil cihazınızda Wi-Fi bağlantısını açıp WIFI_ETECSA hattına bağlandınız ama yukarıda görüntülerini de paylaştığımız login ekranı otomatik olarak açılmadı. O zaman ne yapacaksınız? 

O halde tarayıcınızın adres satırına 1.1.1.1 yazıp bu adrese gittiğinizde yine aynı sayfa açılacaktır. Bu sayfada, aynı prosedürü izleyerek yani ETECSA kartınızdaki kullanıcı adı ve şifre bilgilerini girerek internete bağlanabilirsiniz. 

Dilerseniz ve eğer iOS değil de Android kullanıcısıysanız, “nauta” isimli uygulamayı da bu linkten indirerek internet bağlantınızı sağlamak için kullanabilirsiniz. Tabii Küba’ya gitmeden önce bu uygulamayı indirmiş olmanız gerekir. Yahut ilk başta yukarıdaki adımları takip ederek bu uygulamayı indirebilirsiniz.

Adım 4: İnternetten çıkış

İnternetten çıkış için Wi-Fi bağlantınızı kapatmanız yeterli. 

Bu arada unutmamanız gereken bir husus da ETECSA kartlarının çok kullanımlı olması. Dolayısıyla bu kartları en azından kartın üzerindeki bilgileri süreniz bitene kadar kaybetmemeniz önemli. Ne demek istiyoruz? 

Diyelim ki 1 saatlik yani 60 dakikalık ETECSA kartı ile Adım 3’teki prosedürü izleyerek bağlandınız ve 14 dakika sonra internetten çıktınız. Ardından aynı prosedürü izleyerek, aynı kullanıcı adı ve şifre ile internete bağlandığınızda, internet sayacınız 46 dk’dan geriye saymayı sürdürecek. Bunun ardından 

Bir ETECSA kartı internete bağlandığınız andan itibaren 30 gün boyunca geçerliliğini koruyor. Dolayısıyla bu kartı süre kotanız bitene kadar 30 gün boyunca kullanabilirsiniz. 

UYARI: 

Kartınızı kaybetme olasılığına karşı kullanıcı adı ve şifrenizi büyük ihtimalle en sık kullanacağınız mobil cihazınız olan telefonunuzdaki not alma uygulamasına bir kez kaydetmenizi öneririz.

Bu şekilde her seferinde login arayüzüne aynı bilgileri tekrar yazmak zorunda da kalmaz, 12 haneli bu sayıları kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.

 3. Türkiye’den operatörlerin sağlayacağı paketlerle internete bağlanabilir miyim?

Bu sorunun yanıtı, evet. Ama cüzdanınızı düşünmüyorsanız… Türkiye’deki operatörler Küba’yı da içeren kimi paketler sunuyor olsa da bu paketler hala fiyat avantajlı internet hizmeti sunmuyor. Bu konuda en güncel bilgiyi operatörünüzün müşteri hizmetleri hattı ile temasa geçerek edinebilirsiniz. Ayrıca Küba’ya ayak basıp telefonunuzla yerel operatöre bağlandığınızda size kendi operatörünüzden güncel tarifeleri içeren bir bilgilendirme mesajı gelecektir.

“KÜBA’DA KENDİ TELEFON HATTIMI KULLANABİLİR MİYİM?” sorusunu ayrı bir blog yazısında ele almıştık.

4. Küba’da mobil telefon hattı alıp GSM teknolojisi ile internete bağlanmam mümkün mü?

Evet, mümkün. 

“KÜBA’DA NASIL MOBİL TELEFON HATTI ALABİLİRİM?” sorusunu ayrı bir blog yazısında ele almıştık.

Mobil hattınızı alırken tıpkı Türkiye’de olduğu gibi bir internet planı satın alıyorsunuz. Küba’nın pek çok yerinde artık 4G erişimi mevcut. 600 MB’lık (7 CUC), 1 GB’lık (10 CUC), 2,5 GB’lık (20 CUC) ve 4 GB’lık (30 CUC) planlar mevcut. 

***

Bütün bunlara ek olarak şunu söyleyebiliriz: 

Tamam, internet artık hayatımızın çok önemli bir parçası. 

Tamam, bilgiye hızlıca ulaşmak, hayatımızı online sosyal mecralarda paylaşmak, kendimizi görünür kılmak çağın vazgeçilmez kıldığı alışkanlıklar arasında. 

Bunların hepsi kabulümüz. Ama… 

Küba bu alışkanlıkları kırmak, güzel bir internet detoksu yapmak için de iyi bir fırsat sunuyor. Bizim önerimiz olabildiğince az internetle haşır neşir olmanız ve eşsiz Küba’nın tadını çıkarmanız.