KÜBA VİZESİ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Aytek Soner ALPAN / 19.11.2020

Küba’ya gitmeyi düşünüyorsanız, muhtemelen ortalıkta dolaşan “Küba turist kartı” ya da “Küba vizesi” ifadeleri kulağınıza çalınmıştır. Çeşitli acentelerin farklı belgeler talep ederek ve farklı -ve çoğu bizce çok uçuk- fiyatlardan vermeyi vaat ettiği “vize”nin Küba ziyaretinize taş koymasına müsade etmeyin.

İşte bunun en çok sorulan 10 soru ve o soruların yanıtları: 

Bizim Ada Turizm, Küba turist vizesi düzenleme konusunda Küba Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiştir.

Bizim Ada Turizm, Küba turist vizesi düzenleme konusunda Küba Cumhuriyeti Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilmiştir.

✓ 40 USD

✓ Sadece pasaport fotokopisi/görüntüsü

✓ Kişisel başvuruya gerek kalmadan

✓ Aynı gün hazır

Bizim Ada ile

benzersiz Küba

1. Küba için vize almak gerekiyor mu? / Küba vize istiyor mu ?

Küba, Türkiye’den ülkeyi ziyaret edecek bordo pasaportlu konuklarına vize uyguluyor.

Diğer tip pasaport sahiplerinin kısa süreli ziyaretlerinde vize almalarına gerek yok.

2. Küba vizesi nereden temin ediliyor?

Bordo pasaport sahipleri Küba Konsolosluğu’ndan veya Küba Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş acentelerden vizelerini temin edebilirler. Bizim Ada Turizm olarak vize verme yetkisine sahip bir acenteyiz. Yani vizeyi konsolosluk işlemlerine gerek olmadan doğrudan acentemizde hazırlıyoruz.

3. Hangi şehirlerde Küba Konsolosluğu bulunuyor?

Küba Konsolosluğu yalnızca Ankara’da var. İnternette yer alan aksi yöndeki bilgiler doğru değil.

4. Küba vizesi pasaporta işleniyor ya da yapıştırılıyor mu?

Hayır, Küba vizesi pasaporta işleniyor. Pasaport bilgilerinize göre pasaporttan ayrı bir turist kartı (tarjeta del tourista) olarak düzenlenip teslim ediliyor.  

Bu vizeyle, vizenin hazırlandığı tarihten itibaren 6 (altı) ay içinde Küba’ya tek bir sefer giriş yapabilir ve maksimum 30 (otuz) gün süreyle kalabilirsiniz. 

5. Farklı süreli turist vizeleri var mı? 

Hayır, yok. Turistler için tek bir vize tipi söz konusu. Küba’da 30 günden uzun süre kalacaksanız, kaldığınız şehirdeki Göçmenlik Ofisi’nden vizenizi uzatmanız gerekiyor. 

Turistik amaçlar dışında Küba’ya yapılacak seyahatler için ticari vize, öğrenci vizesi gibi vize tipleri mevcut. Bu tip vizeler için doğrudan Küba Konsolosluğu’na başvurulması gerekiyor. Bizim Ada Turizm olarak bu vize tipleri için de danışmanlık hizmeti veriyoruz. 

6. Nasıl alabiliyoruz turist vizesini?

Küba turist vizesi başvurusu için seyahat sonuna kadar geçerliliği olan pasaportunuzun fotoğraflı ön yüzünün kopyası yeterli. Vize için şahsen başvurmanıza gerek yok. Vize işlemleriniz şahsen başvurularda 1 (bir) saat içerisinde tamamlanıyor. Kargoyla başvurularda ise vizeniz belirttiğiniz adrese teslim edilmek üzere aynı gün kargoya veriliyor.

7. Turist vizesi ücreti ne kadar?

Küba turist vizesi ücretleri Küba Büyükelçiliği tarafından belirleniyor ve zaman zaman güncelleniyor. Bizim Ada Turizm’in güncel vize ücretini bu videonun açıklamasında bulabilirsiniz. 

Küba Büyükelçiliği, sadece belirli oranda hizmet bedeli almaları koşuluyla acenteleri yetkilendiriyor. Ancak piyasadaki bazı acenteler bu oranın üzerine çıkarak fahiş hizmet bedelleri talep edebiliyor. Küba’ya seyahat edecek olan yolcuların bu bakımdan dikkatli olmalarını öneriyoruz. 

Bizim Ada Turizm, en uygun fiyata Küba vizesi veren acente. 

8. Bizim Ada Turizm diğer acentelere de Küba vizesi desteği sağlıyor mu?

Evet. Bizden vize temin etmek isteyen acentelere özel tekliflerimiz mevcut. Küba yolcusu olan acenteler bize ayrıca ulaşabilirler.

Küba Turları

Bizim Ada ile benzersiz Küba deneyimi.

9. Küba’ya Türkiye’den değil de diğer ülkeler üzerinden giriş yapacak yolcular Türkiye’den aldıkları vizeyle Küba’ya giriş yapabiliyorlar mı?

Türkiye’den alınan Küba vizesi, Küba’ya doğrudan yapılacak seyahatlerde veya ABD dışındaki ülkelerden yapılacak seyahatlerde geçerli. Küba’ya ABD üzerinden seyahat edecek olan yolcular Türkiye’den aldıkları vizeyle Küba’ya giriş yapamazlar. ABD’den Küba’ya seyahat edecek olan yolcuların Küba vizelerini ABD’deki ilgili makamlardan temin etmeleri gerekiyor.

10. Küba vizesini seyahat boyunca saklamalı mıyım?

Küba vizesi iki parçadan oluşan bir turist kartı. Küba’ya giriş yaparken pasaport kontrolü esnasında gümrük görevlisi bu kartı damgaladıktan sonra yarısını alabilir ya da size olduğu gibi geri verebilir. Burada önemli olan, vizeyi size geri verilen şekilde seyahat boyunca saklamanız. Küba’dan ayrılırken pasaport kontrolü esnasında vizeniz girişte size iade edildiği şekliyle gümrük görevlisi tarafından alınacak. 

Vizenizi kaybetmeniz ve ülkeden ayrılırken beyan ödememeniz durumunda ceza ödemeniz gerekebilir.